L_RDS L-Řízení dodavatelských systémů

Doprava v dodavatelském řetězci.

 Klíčové pojmy:

Doprava, přeprava, manipulační jednotka, dopravní prostředek

 Cíle kapitoly:

  • Definovat elementární pojmy dopravních systémů,
  • Dokázat modelovat dopravní problémy,
  • Vybrat systém přepravy.

 Čas potřebný ke studiu kapitoly: 8 hodin

 Výklad:

Elementární prvky dopravních systémů
Dopravou se rozumí úmyslný pohyb (jízda, plavba, let) dopravních prostředků v systémech dopravních cest a jejich infrastruktury. Dopravu realizuje dopravce, který se tak stává provozovatelem dopravy pro cizí popř. vlastní potřebu. Výsledkem (produktem) dopravy je přeprava zásilky (přepravní, manipulační jednotky MJ, logistického objektu LO). Přeprava je tedy proces, kterým se přemístí zásilka (MJ, LO) mezi přepravci tj. od odesilatele k příjemci.
Elementárními prvky dopravy jsou:
  • manipulační jednotka (MJ) nebo logistický objekt (LO),
  • dopravní prostředek,
  • proces přepravy.
Manipulační jednotky tvoří přepravované zásilky tj. kontejnery, palety, přepravky popř. jiné pomocné sekundární logistické prostředky a v nich přepravované zboží tj. materiál kusový, sypký, kapaliny, plyny popř. i biologické objekty, označované souhrnným pojmem jako primární logistické objekty (LO).
Dopravními prostředky jsou kolejová vozidla, silniční, terénní a speciální vozidla, plavidla, letouny, vrtulníky, vzducholodě a balony popř. speciální dopravní prostředky.
Proces přepravy se zajišťuje účelnou organizací, účinným řízením a moderními komunikačními prostředky.

Volba systému přepravy
Doprava je úmyslný pohyb dopravních prostředků, kterým dopravce realizuje přepravu zásilek mezi přepravci. Dopravní prostředky jsou součástí systému přepravy a jsou tedy předurčeny pro plnění určitých funkcí – např. převážení zboží v obchodní síti, odvoz zeminy ze stavby na úložiště, rozvoz stavebního materiálu ze skladu velkoobchodu na staveniště, přepravu nadměrného nákladu od výrobce na stavbu apod. Při volbě či účelovém výběru dopravního prostředku bude proto prvořadým hlediskem účel, pro který je prostředek pořizován. Pokud se má stát součástí již existujícího dopravního systému, pak musí být samozřejmě s tímto systémem kompatibilní tzn. zapadat do struktury stávajícího systému s přihlédnutím k případným připravovaným inovacím.
Vedle zmíněných kritérií existují ještě další. Jsou to zejména náklady na dopravu (investiční, provozní), přepravní výkony a vzdálenosti, požadovaná  rychlost přepravy a  dostupnost přepravců.

Speciální způsoby dopravy
Stále častěji, se mimo klasických způsobů dopravy, setkáváme s nestandardními způsoby dopravy a manipulace. Relativně časté je použití vrtulníků k přepravě různých stavebních a jiných konstrukcí. Nabízí se zde využití synergického efektu v podobě spojení dopravy a montáže přepravovaného objektu např. koncového prvku antény televizního vysílače, stožárů energetických rozvodů, zvonů a křížů kostelů apod. Vrtulníky umožňují přepravu břemen o hmotnosti až 20 t.

 Studijní materiály:

Základní literatura:

JEŘÁBEK, K. Logistika. Studijní opora pro kombinované studium. Bakalářský studijní program. České Budějovice. Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, 2012. ISBN 978-80-7468-016-8.

TOUŠEK, R. Management dopravy. České Budějovice, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2009. ISBN 978-80-7394-172-7.

FIALA, P. Dynamické dodavatelské sítě. Praha, Professional Publishing, Praha 2009. ISBN 978-80-7431-023-2.

Doporučené studijní zdroje:

BAZALA, J. a kol. Logistika v praxi. Praha: Verlag Dashöfer 2004. ISBN 80-86229-71-8.

JüNEMANN, R.: Materialfluss und Logistik. Berlin, Springer-Verlag, 1989. ISBN 3-540-51225-X.


Otázky a úkoly

  1.  Dopravou se rozumí:
    1. speciální způsob přepravy
    2. úmyslný pohyb dopravních prostředků, kterým dopravce realizuje přepravu zásilek mezi přepravci
    3. přepravovaná zásilka tj. kontejnery, palety, přepravky popř. jiné pomocné sekundární logistické prostředky
  2. Elementárními prvky dopravy jsou:
    1. manipulační jednotka nebo logistický objekt, dopravní prostředek, proces přepravy.
    2. JIT, EDI a dopravní prostředek
    3. náklady na dopravu, přepravní výkony a vzdálenosti a dopravní prostředek
  3. Manipulační jednotky tvoří:
    1. JIT, EDI a dopravní prostředky
    2. přepravované zásilky tj. kontejnery, palety, přepravky popř. jiné pomocné sekundární logistické prostředky a v nich přepravované zboží tj. materiál kusový, sypký, kapaliny, plyny popř. i biologické objekty, označované souhrnným pojmem jako primární logistické objekty
    3. přepravní jednotka nebo logistický objekt, dopravní prostředek a proces přepravy
  4. Dopravními prostředky jsou:
    1. náklady na dopravu, přepravní výkony a vzdálenosti a dopravní prostředek
    2. WAN prostředky, LAN prostředky a manipulační jednotky
    3. kolejová vozidla, silniční, terénní a speciální vozidla, plavidla, letouny, vrtulníky, vzducholodě a balony popř. speciální dopravní prostředky.

Klíč k řešení otázek:

  1. b
  2. a
  3. b
  4. c