L_RDS L-Řízení dodavatelských systémů

Integrované hmotné a informační toky dodavatelských systémů.

 Klíčové pojmy:

Logistická transformace, transformační proces, hodnototvorný řetězec, logistický řetězec, integrace hmotných, informačních a energetických toků, sytém, struktura systému

 Cíle kapitoly:

  • Vysvětlit příspěvek logistiky k vytváření hodnot
  • Objasnit logistickou transformaci v dodavatelských řetězcích
  • Zdůraznit systémový a procesní přístup k dodavatelským řetězcům

 Čas potřebný ke studiu kapitoly: 8 hodin

 Výklad:

Pohyb hmot – nezbytná součást reprodukčního procesu
Materiálním základem reprodukce je proces neustálého obnovování výroby. Tento proces vyvolává opakující se potřebu přepravy a skladování a s nimi související nakládku, vykládku a překládku surovin, polotovarů a hotových výrobků. Výroba, charakterizovaná dělbou práce, probíhá na různých místech a to zpravidla jiných než spotřeba a v jinou dobu než spotřeba. V neposlední řadě je rytmus výroby jiný než požadavky spotřebitelů. Hladké průběhy procesů ve výrobě a v celém tržním mechanismu vyžadují, aby pracovní síly, prostředky a předměty (a to jak pracovní tak spotřební) byly v požadovaném množství, sortimentu a jakosti, - ekologicky a ekonomicky optimálně – ve stanoveném čase na požadovaném místě. Výroba, rozdělování, oběh a spotřeba výrobních prostředků i spotřebních předmětů se realizují prostřednictvím transformačních procesů, ve kterých dochází k transformacím struktury, tvaru, polohy a času látek (hmot, materiálů), informací a energie, přičemž logistická transformace spočívá v časoprostorové transformaci hmot realizované přepravou, manipulací a skladováním hmot.
Uvedené transformace probíhají v procesních řetězcích, které spojují lokality zdrojů s místy spotřeby a celý systém koloběhu hmotných i nehmotných statků, který tvoří uzavřený kruh, můžeme znázornit modelem na obr. 1-1.

 
 
Obrázek 1- 1: Model koloběhu hmot a souvisejících informací

 
 
V jednotlivých článcích procesních řetězců se realizují transformace technologického nebo logistického charakteru hmotných objektů. Při těchto transformacích dochází k jejich stavovým  změnám. V procesech technologického charakteru dochází k transformacím tvaru (např. při tváření nebo obrábění) nebo struktury hmotných objektů (např. při chemických reakcích). V logistických transformačních procesech se mění čas a poloha popř. orientace objektů v prostoru.
 
Je zřejmé, že pohyb hmot, přesněji vyjádřeno – látkových objektů, je spojen s komplikovaným tokem  informací a že není možné jej realizovat bez toku energetického. Tuto skutečnost můžeme vystihnout kybernetickým  strukturálním modelem, který představuje obecně pojatý logistický systém z tohoto hlediska – viz obr. 1- 2.
 
 
 
Obrázek 1-2: Kybernetický strukturální model logistického systému

 
Systémový přístup a integrované pojetí hmotných a informačních toků
Pod pojmem systém chápeme účelově definovanou množinu prvků (elementů) a množiny vazeb (relací) mezi nimi, které spolu určují vlastnosti, chování a funkce systému jako celku. Matematicky vyjádřeno:
            Systém S = (A, R),
            kde         A = (a1, a2, a3 ... an) je množina prvků
                           R = (r1, r2, r3, ... rm) je množina vazeb mezi nimi    
 
Struktura systému je množina prvků systému a množina vazeb mezi nimi.
Úkolem logistiky je tedy shromažďovat a zpracovávat tok informací z odbytového trhu, transformovat obsah informací na stranu trhu pořizovacího a integrovat je s tokem látkových objektů (surovin, polotovarů a výrobků) a tyto integrované toky optimalizovat.
 

 Studijní materiály:

Základní literatura:

JEŘÁBEK, K. Logistika. Studijní opora pro kombinované studium. Bakalářský studijní program. České Budějovice. Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, 2012. ISBN 978-80-7468-016-8.

TOUŠEK, R. Management dopravy. České Budějovice, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2009. ISBN 978-80-7394-172-7.

FIALA, P. Dynamické dodavatelské sítě. Praha, Professional Publishing, Praha 2009. ISBN 978-80-7431-023-2.

Doporučené studijní zdroje:

SCHULTE, CH.: Logistika. Praha, Victoria publishing, 1994. ISBN 80-85605-87-2.

 Otázky a úkoly
 

  1. Materiálním základem reprodukce je:
    1. proces neustálého obnovování výroby
    2. množina prvků systému a množina vazeb mezi nimi
    3. účelově definovanou množinu prvků
  2. Hladké průběhy procesů ve výrobě a v celém tržním mechanismu vyžadují, aby pracovní síly, prostředky a předměty (a to jak pracovní tak spotřební) byly v:
    1. matematicky vyjádřeny
    2. požadovaném množství, sortimentu a jakosti, - ekologicky a ekonomicky optimálně – ve stanoveném čase na požadovaném místě
    3. transformací technologického nebo logistického charakteru hmotných objektů
  3. Výroba, rozdělování, oběh a spotřeba výrobních prostředků i spotřebních předmětů se realizují prostřednictvím transformačních procesů, ve kterých dochází k:
    1. modelu koloběhu hmot a souvisejících informací
    2. procesním řetězcům
    3. transformacím struktury, tvaru, polohy a času látek (hmot, materiálů), informací a energie
  4. Model koloběhu hmot a souvisejících informací nezahrnuje:
    1. spotřebu
    2. mezisklady
    3. tramvaj
  5. Pod pojmem systém chápeme účelově definovanou množinu prvků (elementů) a množiny vazeb (relací) mezi nimi, které spolu určují vlastnosti, chování a funkce systému jako celku. Matematicky jej můžeme vyjádřit jako:
    1. S = (A, R)
    2. S = (m, g)
    3. S = (v1, vi….vj)

Klíč k řešení otázek:
  1. a
  2. b
  3. c
  4. c
  5. a