ŠOLC, Ladislav. Lobbirovanije i korrupcija (Lobbying and corruption). In Stroitel‘stvo i nedvižimost‘: ekspertiza i ocenka : materialy 9-j meždunarodnoj konferencii. Praha - Moskva: EC Akademstrojnauka, 2012, p. 325-329. ISBN 978-5-9903774-1-7.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Lobbirovanije i korrupcija
Name in Czech Lobování a korupce
Name (in English) Lobbying and corruption
Authors ŠOLC, Ladislav.
Edition Praha - Moskva, Stroitel‘stvo i nedvižimost‘: ekspertiza i ocenka : materialy 9-j meždunarodnoj konferencii, p. 325-329, 5 pp. 2012.
Publisher EC Akademstrojnauka
Other information
Original language Russian
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50200 5.2 Economics and Business
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
Organization unit Institute of Technology and Business in České Budějovice
ISBN 978-5-9903774-1-7
Keywords (in Czech) lobby; korupce; skupinové zájmy; veřejnost; média; státní ekonomika
Keywords in English lobby; corruption; group interests; the public; the media; state economy
Tags KCRM1, MAM_2
Changed by Changed by: Věra Kostková, učo 6173. Changed: 25/1/2013 10:21.
Abstract
Lobbirovanije (ot anglijskogo Lobbi, iznačal’no prochodnoj, zal, v perenosnom smysle interes gruppy) javljajetsja sistematičeskoje prodviženije gruppovych interesov, osobenno v sredstvach massovoj informacii, obščestvennosti , vlasti gosudarstva i jego predstavitelej. Čem bol’še forma lobbirovanija javljajetsja čast’ju gosudarstvennych del, upravlenija gosudarstvennymi delami.
Abstract (in Czech)
Lobbing (z anglického. Lobby, původně pass- Noe Hall, je v přeneseném smyslu systém prosazování skupinových zájmů, zejména v médiích a na veřejnosti a to orgány státu a jeho zástupci. Širší forma lobbingu je součástí veřejných záležitostí a jejich řízení. Na druhé straně, může lobby snadno přejít ke korupci a to v osobní či skupinovou. Korupce má potom různé formy a různé stupně přičemž všeobecně velmi negativně ovlivňuje státní ekonomiku.
Abstract (in English)
Lobbying (from English” Lobby, originally Pass- Noah Hall, is in a figurative sense enforcement system of group interests, especially in the media and the public and the authorities of the state and its representatives. Broader form of lobbying is part of public affairs and management. On the other hand, can easily go to the lobby and corruption in their personal or group. Corruption then has different forms and varying degrees while generally very negative impact on the state economy.
PrintDisplayed: 24/6/2024 06:19