N_STE_3 Strojírenské technologie III.

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
léto 2023
Rozsah
4/2/0. 7 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Marta Harničárová, PhD. (cvičící)
doc. RNDr. Milena Kušnerová, Ph.D. (cvičící)
prof. Ing. Jan Valíček, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. Ing. Marta Harničárová, PhD.
Katedra strojírenství – Ústav technicko-technologický – Rektor – Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Dodavatelské pracoviště: Katedra strojírenství – Ústav technicko-technologický – Rektor – Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
N_STE_3/P01: každou sudou středu 8:00–9:30 B3, každou sudou středu 9:40–11:10 B3, každou sudou středu 11:25–12:55 E4, každou sudou středu 13:05–14:35 E4, M. Harničárová, J. Valíček
N_STE_3/S01: každé sudé úterý 13:05–14:35 B2, každé sudé úterý 14:50–16:20 B2, M. Harničárová, M. Kušnerová
Předpoklady
FORMA ( P )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu opírající se o výstupy z učení
Předmět Strojírenské technologie představuje technologii obrábění, tváření a svařování a je zaměřen na přípravu odborníků plnících inženýrské funkce v podnicích strojírenského, elektrotechnického a spotřebního průmyslu, ve službách technicko-managerských a ve sféře navrhování, zabezpečování a řízení výroby. Výuka v tomto předmětu je zaměřena na získávání teoretických znalostí, experimentálních a praktických zkušeností, poznatků o vlastnostech a zpracovatelnosti materiálů podle obrobitelnosti, tvářitelnosti a svařitelnosti, znalostí o konvenčních a nekonvenčních materiálech zpracovatelských technologiích jako jsou obrábění, tváření, svařování, a to v návaznosti na progresivní technologie a znalosti o konstrukci nástrojů a přípravků při navrhování výrobků a jejich výrobě. Klíčovou a nedílnou součástí předmětu je optimalizace technologických procesů výroby a výrobků pro konkrétní technicko-ekonomické podmínky výroby.
Výstupy z učení
Absolvent tohoto studijního předmětu: • získá znalosti o konvenčních a nekonvenčních technologických procesech výroby polotovarů a hotových součástek, • získá znalosti o zásadách navrhování nástrojů a přípravků, o jejich hospodárném využívání a hospodaření s nimi, • získá znalosti o zásadách efektivního navrhování polotovarů a hotových součástek, • dokáže analyzovat chyby výrobků a navrhovat technická řešení pro jejich odstranění s vysokou mírou tvořivosti a samostatnosti, • získá znalosti a zkušenosti o zásadách montáže výrobků, manipulaci a skladování součástek v rámci výrobního procesu, • získá znalosti o výrobních strojích a zařízeních, • dokáže navrhovat a vyhodnocovat experimenty s cílem optimalizovat volbu materiálu, geometrii nástroje a parametry technologických procesů, • dokáže navrhovat a vyrobit součástky na číslicově řízených výrobních strojích a zařízeních, • dokáže tvořivě a systémově analyzovat technologické procesy, • dokáže verifikovat matematicko-fyzikální modely technologických procesů podložené experimentálními zkouškami, • získá schopnost samostatně řešit problematiku technologického projektování výrobních procesů a systémů na základě komplexních a systémových vztahů jednotlivých technologií podle požadavků integrace, automatizace a efektivnosti výrobních procesů, • získá dostatečné znalosti z řízení výroby v předvýrobní etapě tak, aby mohl najít uplatnění na řídicích a provozních místech v podnicích strojírenského, elektrotechnického, spotřebního průmyslu apod.
Osnova
  • 1. Charakteristika technologie obrábění, tváření a svařovaní a význam technologií v současné praxi. 2. Teoretické základy obrábění, rozdělení základních druhů a metod klasického a nekonvenčního obrábění. 3. Tvorba třísky, nástrojové materiály, silová analýza, tepelná bilance při obrábění a další jevy obráběcího procesu. 4. Základy soustružení, silové působení při soustružení, soustruhy, upínání nástrojů a obrobků. 5. Základy frézování, silové působení při frézování, druhy frézování, základy vrtání a specifické vrtání na soustruhu, vyvrtávání, vyhrubování, vystružování, zahlubování. 6. Základy broušení, druhy broušení do kulata a na plocho. 7. Dokončovací metody obrábění a vybrané nekonvenční metody obrábění. 8. Obráběcí stroje, základy CNC obrábění, automatizace obrábění a současné trendy obrábění. 9. Kvalitativní a kvantitativní hodnocení obrobku, základy metrologie a měření. 10. Technologie tváření a jeho základní členění a význam v současné praxi. 11. Výrobní procesy plošného tváření stříhaní, ohýbání, tažení. 12. Speciální technologie tváření. 13. Isotermické a superplastické tváření. 14. Superplastické plošné tváření SPF. 15. Tváření polotovarů vyrobených práškovou metalurgií. 16. Tváření vysokými parametry, tváření vysokými parametry, hydrostatické protlačování. 17. Ultrazvukové tváření a hydrodynamické mazání. 18. Technologie svařování a technologičnost konstrukce spojů. 19. Výpočetní metody a monitoring ve svařování. 20. Tepelné zpracování svarových spojů v praxi. 21. Životnost a provozní spolehlivost heterogenních svarových spojů. 22. Kvalita a bezpečnost svarových spojů v praxi. 23. Zkoušení svarových spojů v praxi. 24. Problematika degradačních procesů svarových spojů. 25. Nekonvenční technologie svařování v praxi. 26. Aplikační možnosti technologii pro Prumysl 4.0
Literatura
    povinná literatura
  • ČADA, R., 2016. Technologie tváření, slévání a svařování: Plastická deformace kovů, tažení plechu, ohýbání, objemové tváření zastudena. VŠB-TU Ostrava. 86 s. ISBN 978-80-248-3981-3.
  • KISHAWY, H.A., HOSSEINI, A., 2019. Machining Difficult-to-Cut Materials: Basic Principles and Challenges. Materials Forming, Machining and Tribology. 1st ed. Cham, Switzerland: Springer International Publishing. 255 p. ISBN 978-3-319-95965-8.
  • KUMAR, K., KALITA, H., ZINDANI, D., DAVIM, J.P., 2019. Materials and Manufacturing Processes. Materials Forming, Machining and Tribology. 1st ed. Cham, Switzerland: Springer International Publishing. 104 p. ISBN 978-3-030-21065-6.
    doporučená literatura
  • GUPTA, K., 2020. Materials Forming, Machining and Post Processing (Materials Forming, Machining and Tribology). Springer, Ed.: Davim, J. Paulo. 276 p. ISSN: 2195-0911, ISBN-13: 978-3030188535, ISBN-10: 3030188531.
  • BOWDITCH, W.A., BOWDITCH, K.E., BOWDITCH, M.A., 2017. Welding Technology Fundamentals. Goodheart-Willcox, 320 p. ISBN-10: 1605252565, ISBN-13: 978-1631263286, ISBN-13: 978-1605252568.
Organizační formy výuky
přednáška
seminář
Komplexní výukové metody
frontální výuka
skupinová výuka - kompetice
brainstorming
kritické myšlení
samostatná práce – individuální nebo individualizovaná činnost
výuka podporovaná multimediálními technologiemi
Studijní zátěž
AktivitaPočet hodin za semestr
Prezenční formaKombinovaná forma
Příprava na přednášky26 
Příprava na seminář, cvičení, tutoriál26 
Příprava na závěrečný test26 
Semestrální projekt26 
Účast na přednáškách52 
Účast na semináři/cvičeních/tutoriálu/exkurzi26 
Celkem:1820
Metody hodnocení a jejich poměr
projekt - semestrální 30 %
Podmínky testu
Podmínky pro udělení zápočtu: účast na cvičeních; semestrální projekt - 30 %. Zkouška má písemnou část (70 %): Písemná část ověří schopnosti studenta porozumět a aplikovat základní teoretické znalosti v~oblasti generování topografického stavu.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2022, léto 2024.