N_DYV Dynamické plánování výroby

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
léto 2015
Rozsah
2/2. 5 kr. Ukončení: zk.
Garance
doc. Ing. Zuzana Rowland, MBA, PhD.
Katedra strojírenství – Ústav technicko-technologický – Rektor – Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Dodavatelské pracoviště: Katedra strojírenství – Ústav technicko-technologický – Rektor – Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Předpoklady
OBOR ( CAP )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu opírající se o výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s moderními metodami plánování a řízení výroby z pohledu logistického zabezpečení výroby a montáže. Absolvent předmětu prokazuje znalosti o moderních nástrojích používaných ve firmách – softwarových produktech. Zná základní techniky plánování a řízení výroby a montáže. Umí detailně popsat a vysvětlit proces od přijetí objednávky zákazníka až po samotné rozvrhnutí do výroby s cílem zabezpečit efektivní výrobu s podporou vhodných metod a přístupů.
Osnova
  • Osnova předmětu: 1. Plánování a řízení výroby. V podmínkách globalizace trhů, metody operativního plánování výroby. 2. Systémy pro plánování a řízení výroby. Struktura systému pro plánování a řízení výroby, plánovací technika MRP. 3. Předpovídání. Forecasting a plánování výroby, metody přímé a kvantitativní, postup při implementaci forecastingu ve výrobě. 4. Souhrnné (agregované) plánování. Náklady v souhrnném plánování, modely a metody a disagregace agregovaného plánu výroby. 5. MRP – plánování požadavků na materiál. Cíle a logika MRP a určování velikostí dávek. 6. Kapacitní plánování. Ohodnocení kapacit a techniky kapacitního plánování. 7. Plánování montáže. 8. Plánování lidských zdrojů pro výrobu. 9. Dílenské řízení výroby. Hlavní úlohy a funkce dílenského řízení, systémy pro dílenské řízení výroby. 10. Rozvrhování výrobních operací. Cíle, úlohy a metodiky rozvrhování výrobních operací v závislosti na typu výroby. 11. Výrobní dávky. Postupy využívané při určování velikosti výrobních dávek. Model pro nakupované položky EOQ, model pro vyráběné dílce EMQ. 12. Simulace – nástroj pro podporu plánování a řízení výroby. 13. Systémová integrace. Metodiky systémové integrace. Systém SAP. MIRACLE, MFG/PRO, JBA Systém.
Literatura
  • Gregor, M. a kol.: Dynamické plánovánie a riadenie výroby. Žilinská univerzita v Žilině, vydavatelstvo EDIS, 2000, ISBN 80-7100-607-6.
Organizační formy výuky
přednáška
seminář
konzultace
Komplexní výukové metody
frontální výuka
kritické myšlení
samostatná práce – individuální nebo individualizovaná činnost
Studijní zátěž
AktivitaPočet hodin za semestr
Prezenční formaKombinovaná forma
Příprava na přednášky10 
Příprava na seminář, cvičení, tutoriál20 
Příprava na závěrečný test20 
Tvorba seminární práce28 
Účast na přednáškách26 
Účast na semináři/cvičeních/tutoriálu/exkurzi26 
Celkem:1300
Metody hodnocení a jejich poměr
zkouška - písemná 70 %
seminární práce 30 %
Podmínky testu
Celková klasifikace předmětu, tj. body za test (70 - 0) + body z~průběžného hodnocení (30 - 0): A 100 – 90, B 89,99 – 84, C 83,99 – 77, D 76,99 – 73, E 72,99 – 70, FX 69,99 – 30, F 29,99 - 0.
Informace učitele
Účast na výuce ve všech formách řeší samostatná vnitřní norma VŠTE (Evidence docházky studentů na VŠTE). Pro studenty prezenční formy studia je na kontaktní výuce, tj. vše kromě přednášek, povinná 70% účast. Attendance in lessons is defined in a separate internal standard of ITB (Evidence of attendance of students at ITB). It is compulsory, except of the lectures, for full-time students to attend 70 % lesson of the subjet in a semester.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021.