NZ_MEK Manažerská ekonomika

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
léto 2024
Rozsah
2/2/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Simona Hašková, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. Ing. Simona Hašková, Ph.D.
Ústav znalectví a oceňování – Rektor – Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Dodavatelské pracoviště: Ústav znalectví a oceňování – Rektor – Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
NZ_MEK/P01: St 9:40–11:10 D516, S. Hašková
NZ_MEK/S01: St 11:25–12:55 D516, S. Hašková
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu opírající se o výstupy z učení
Cílem předmětu je propojování vybraných poznatků z finančního účetnictví, manažerského účetnictví, controllingu, finanční analýzy, logistiky a marketingu. Tyto poznatky budou zpracovávány teoretickými nástroji vědeckého přístupu. Těmi jsou metody matematické, stochastické, statistické, optimalizační apod. Výstupem takto zaměřeného předmětu jsou fundamentální modely posuzované ekonomické reality. Tyto výstupy poskytují dobře zdůvodněná a ověřitelná řešení pro účely rozhodování manažera.
Výstupy z učení
Po úspěšném absolvování předmětu student:
Sestaví krátkodobé finanční plány (rozpočty prodeje, výroby, nákupu, mezd a pojištění, režie apod.), oceňovat aktiva i pasiva společnosti a prezentovat je formou rozpočetních účetních výkazů.
Uplatní nabyté znalosti a zkušenosti na všech postech operativního řízení firmy orientované na maximalizaci zisku či na minimalizaci nákladů.
Řeší ekonomické úlohy související s úspěšným a finančně zdravým podnikáním.
Zdůvodní svá manažerská rozhodnutí systémem konzistentních propočtů.
Na základě kritérií návratnosti, čisté současné hodnoty a vnitřní výnosové míry posoudí ekonomickou efektivnost dlouhodobých investičních projektů.
V případě existence většího počtu různých a různě pravděpodobných scénářů možného vývoje sestaví příslušné rozhodovací stromy.
Samostatně řeší jednoduché úlohy sekvenčního rozhodování.
Seznámí se se základy analýzy portfolia a porozumí podstatě diverzifikace investic, vysvětlí principy standardního modelu CAPM a porozumí různým formám hypotézy tržní efektivnosti a jejich důsledkům pro finanční manažery.
Osnova
  • Přednášky:
  • 1. Finanční versus manažerský styl myšlení a rozhodování
  • 2. Metody přímé a nepřímé kalkulace nákladů, tradiční versus manažerský přístup ke kalkulaci nákladů (Activity Based Costing)
  • 3. Principy teorie krátkodobého a dlouhodobého financování - faktor času a rizika; funkce mechanismu posouvání plateb v čase a s tím spojených změn jejich nominálních hodnot podmíněného existencí finančního trhu
  • 4. Optimalizace délky finančního cyklu oběhu peněz a odhad kapitálové potřeby na profinancování rozběhu výroby
  • 5. Optimalizace stavu zásob a peněžních zůstatků – moderní přístupy
  • 6. CVP analýza homogenního produktu i sortimentní výroby
  • 7. Ekonomický rozpočet jako krátkodobý finanční model podnikatelského záměru
  • 8. Metody finanční analýzy dlouhodobých záměrů. NPV hotovostního toku a jeho interpretace, vybrané zvláštní případy hotovostního toku a jejich PV, kritéria prosté a diskontované návratnosti, kritérium maximalizace NPV, kritérium vnitřní výnosové míry
  • 9. Rozhodování na bázi čisté současné hodnoty - NPV v případě dvou a více období běhu projektu; koncept upravené NPV (adjusted net present value)
  • 10. Rozhodování o přijetí či zamítnutí investičního projektu v případě existence většího počtu možných nejistých scénářů budoucího vývoje – analýza pravděpodobnostních scénářů vývoje projektu
  • 11. Nejistota a riziko v manažerském rozhodování (zdroje a kvalita rizika, rizikový management, finanční riziko a jeho složky)
  • 12. Analýza finančního portfolia (princip korelační analýzy, míchání dvousložkového portfolia a následné zobecnění na více složek, výpočet výnosnosti a rizika obecného portfolia, podstata tržního rizika, efektivní portfolia)
  • 13. Model oceňování kapitálových aktiv - CAPM (tržní portfolio jako optimální a dobře diverzifikované portfolio, citlivost výnosnosti investice na tržní pohyby jako míra jejího tržního rizika, koeficient beta a jeho měření, přímka kapitálového trhu, prémie za riziko, rovnováha na kapitálovém trhu, zjišťování nadhodnocených a podhodnocených cenných papírů)
  • Semináře:
  • 1. Finanční versus manažerské účetnictví – případová studie
  • 2. Kalkulační vzorec; tradiční versus manažerské postupy kalkulace - Activity Based Costing
  • 3. Řešení praktických úloh z finanční matematiky a rozhodování manažera v krátkém období – případová studie
  • 4. Výpočet dob obratu fází a jejich řízení faktoringem či forfaitingem pohledávek, diskontováním faktur, využíváním skont a dalšími vhodnými technikami
  • 5. Ekonomie zásob; diagram stavu zásob a z něj odvozená EOQ - ekonomická velikost objednávky; EOQ při zohlednění množstevních slev; systémy řízení zásob; Baumolův model, Miller-Orrův model a pravděpodobnostní model řízení peněžních zůstatků
  • 6. Fixní versus variabilní náklady, pojmy marže, příspěvek k tržbám a bod zvratu; řešení při stálé i proměnné sortimentní struktuře a konstrukce grafu zisku; řešení úloh o změnách výroby v rámci neměnné výrobní kapacity
  • 7. Citlivostní analýza a možnost následné korekce nejcitlivějších volitelných parametrů krátkodobého finančního rozpočtu
  • 8. Vzájemná porovnání rozhodovacích kritérií z hlediska interpretace, jejich průkaznosti a vhodnosti použití na konkrétních příkladech
  • 9. Odhad hodnot složek hotovostního toku projektu, alternativní náklad kapitálu či náklad kapitálu projektu jako diskontní sazba v případě ploché struktury diskontních sazeb, zjednodušení výpočtů využitím vztahů pro perpetuity či tabelovaných hodnot anuitních faktorů
  • 10. Očekávaná čistá současná hodnota - E[NPV] záměru, její výpočet a interpretace; případ bez vložené rozhodovací opce (kombinační pravděpodobnostní rozhodovací strom); případ s vloženou rozhodovací opcí - úloha sekvenčního rozhodování (sekvenční rozhodovací strom
  • 11. Formalizace a kvantifikace rizika v ekonomii (riziko jako nebezpečí nepříznivých výsledků, riziko spočívající ve variabilitě výsledků); propojení výnosnosti a rizika; riziko jedinečné a tržní, podstata eliminace rizika vytvářením portfolií investic (diverzifikace)
  • 12. Aplikace analýzy finančního portfolia na zvláštní případ kombinace bezrizikového vkladu či půjčky s rizikovou investicí, optimální portfolio
  • 13. Aplikace modelu CAPM na konkrétních příkladech
Literatura
    povinná literatura
  • HNILICA, J. a J. FOTR, 2009. Aplikovaná analýza rizika ve finančním managementu a investičním rozhodování. 1. vyd. Praha: Grada, 262 s. ISBN 978-80-247-2560-4.
  • FIBÍROVÁ J., L. ŠOLJAKOVÁ a J. WAGNER, 2007. Nákladové a manažerské účetnictví. 1. vyd. Praha: ASPI. ISBN 978-80-7357-299-0.
  • BREALEY, R. A., S. C. MYERS a F. ALLEN, 2014. Teorie a praxe firemních financí. 2., aktualiz. vyd. Brno: BizBooks. ISBN 978-80-265-0028-5.
  • FOTR, J. a L. ŠVECOVÁ, 2016. Manažerské rozhodování. Ekopress. ISBN 80-8786-533-2.
  • KISLINGEROVÁ, E., 2010. Manažerské finance. 3., přeprac. a rozš. vyd. Praha: C. H. Beck. ISBN 978-80-7400-194-9.
  • LAZAR, J., 2012. Manažerské účetnictví a controlling. Praha: Grada. ISBN 978-80-247-4133-8.
    doporučená literatura
  • VOCHOZKA, M., 2011. Metody komplexního hodnocení podniku. Praha: Grada. ISBN 978-80-247-3647-1.
  • KALOUDA, F., 2017. Finanční analýza a řízení podniku. 3. rozš. vyd. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s.r.o. ISBN 978-80-7380-646-0.
  • DRURY, C., 2008. Management and cost accounting. Londýn: London South-Western/Cengage Learning, 773 s. ISBN 978-1-84480-566-2.
  • BREALEY, R. A. a S. C. MYERS. Principles of corporate finances. 7th. Boston: Irwin/McGraw-Hill, 2003. ISBN 0-07-115144-3. info
Organizační formy výuky
přednáška
seminář
tutoriál
Komplexní výukové metody
frontální výuka
skupinová výuka - kooperace
brainstorming
kritické myšlení
samostatná práce – individuální nebo individualizovaná činnost
Studijní zátěž
AktivitaPočet hodin za semestr
Prezenční formaKombinovaná forma
Průběžný test11
Příprava na průběžný test1832
Příprava na seminář, cvičení, tutoriál2430
Příprava na závěrečný test3349
Závěrečný test22
Účast na přednáškách26 
Účast na semináři/cvičeních/tutoriálu/exkurzi2616
Celkem:130130
Metody hodnocení a jejich poměr
zkouška - písemná 70 %
test - průběžný 30 %
Podmínky testu
Pro úspěšné splnění předmětu je nutné v~součtu dosáhnout z~průběžného a závěrečného hodnocení minimálně 70 % bodů za níže stanovených podmínek. V~průběžném hodnocení lze získat až 30 bodů tj. 30 %. V~závěrečném hodnocení lze celkem získat až 70 bodů tj. 70 %. Celková klasifikace předmětu, tj. body za závěrečné hodnocení (70 - 0) + body z~průběžného hodnocení (30 - 0): A 100 – 90, B 89,99 – 84, C 83,99 – 77, D 76,99 – 73, E 72,99 – 70, FX 69,99 – 30, F 29,99 – 0. Student prezenční formy studia je povinen na kontaktní výuce, tj. vše kromě přednášek, splnit povinnou 70% účast. Pokud účast nebude splněná, bude student automaticky klasifikován „-“.
Informace učitele
Účast na výuce ve všech formách řeší samostatná vnitřní norma VŠTE (Evidence docházky studentů na VŠTE). Pro studenty prezenční formy studia je na seminářích povinná 70% účast.
Studenti s individuálním studijním plánem budou vykonávat v termínu závěrečného testu, na který se přihlásí ve zkouškovém období, také zápočtový test. Nicméně studenti mají povinnost ihned po schválení individuálního studijního plánu (ISP) kontaktovat vyučujícího. V případě, že tak student neučiní, nebude na jeho ISP brán zřetel.


V případě jakýchkoliv dotazů se mohou obrátit na vyučujícího seminární skupiny haskova@mail.vstecb.cz.


Studenti kombinované formy studia budou průběžný test vykonávat na společném setkání - bližší informace podá vyučující prostřednictvím hromadného e-mailu.


Informace k testování pro studenty prezenčního studia: 1. průběžný test max. počet dosažitelných bodů 30, 2. závěrečný test max. počet dosažitelných bodů 70 bodů, 3. body za aktivitu max. 15 bodů v rámci seminářů za zodpovězení/řešení otázek/úloh)


Informace k testování pro studenty kombinovaného studia: 1. průběžný test max. počet dosažitelných bodů 30 + max. 15 bonusových bodů za řešení bonusové otázky/příkladu. 2. závěrečný test zahrnuje možnost získat max. 70 bodů.

Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2022, léto 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.vstecb.cz/predmet/vste/leto2024/NZ_MEK