PALKOVÁ, Zuzana, Marta HARNIČÁROVÁ a Jan VALÍČEK. CLEAN AIR CURRICULUM AS A BASE FOR CLEAN ENVIRONMENT. In Chova, LG; Martinez, AL; Torres, IC. ICERI Proceedings. Španělsko: IATED-INT ASSOC TECHNOLOGY EDUCATION & DEVELOPMENT, LAURI VOLPI 6, VALENICA, BURJASSOT 46100, SPAIN. s. 2261-2266. ISBN 978-84-09-14755-7. 2019.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název CLEAN AIR CURRICULUM AS A BASE FOR CLEAN ENVIRONMENT
Název česky ČISTÉ VZDUCHOVÉ KURICIKUM JAKO ZÁKLAD PRO ČISTÉ PROSTŘEDÍ
Autoři PALKOVÁ, Zuzana (703 Slovensko, garant, domácí), Marta HARNIČÁROVÁ (203 Česká republika, domácí) a Jan VALÍČEK (203 Česká republika, domácí).
Vydání Španělsko, ICERI Proceedings, od s. 2261-2266, 6 s. 2019.
Nakladatel IATED-INT ASSOC TECHNOLOGY EDUCATION & DEVELOPMENT, LAURI VOLPI 6, VALENICA, BURJASSOT 46100, SPAIN
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10510 Climatic research
Stát vydavatele Španělsko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
Kód RIV RIV/75081431:_____/19:00001763
Organizační jednotka Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
ISBN 978-84-09-14755-7
ISSN 2340-1095
UT WoS 000530109202051
Klíčová slova česky čistý vzduch; interaktivní výukové moduly; video materiály; výcvik; kurikulum; Erasmus
Klíčová slova anglicky clean air; interactive learning modules; video materials; training; curriculum; Erasmus
Štítky EKS, RIV20, WOS
Změnil Změnila: Kateřina Nygrýnová, učo 23736. Změněno: 8. 6. 2020 13:31.
Anotace
Although air quality in Europe has improved over the last decade, there are still many places where concentrations of such pollutants as particulate matter (PM) or benzo[a]pyrene (BaP) significantly exceed WHO guidelines and EU norms. Pollution with PM2,5 only was responsible for 436 000 premature deaths in EU-28 countries in 2013. As research shows, air pollution is not only a problem of large urban populations. Air within rural regions is often even more polluted, especially in the heating season. This in particular relates to such pollutants as PM and carcinogenic BaP or dioxins - as they are released when coal, wood or waste is burned in household heating appliances (European Environment Agency, 2018), (Krakowski Alarm Smogowy, 2016). One of the worst air pollution hot spots in Europe covers CEE countries, including Poland, the Czech Republic, Slovakia and Romania (European Environment Agency, 2018). Localities from these countries top all rankings of air pollution with PMs or benzo[a]pyrene in Europe. The main reason behind high pollution levels in CEE is reliance on solid fuels (coal, wood) for heating. The household sector constitutes the largest single source of PM10 and B[a]P emissions in the countries across the Europe. A large portion of households continues using sold fuels (low quality coal and wood) for space heating, which remain the cheapest source of heat energy. They are often mixed with waste, which significantly aggravates the problem and health effects. The article presents the CleanAir project (www.cleanair-project.eu) which focusing on the raising awareness of rural communities about the problem of air pollution, its reasons, health effects and possible solutions that can be taken by inhabitants in order to mitigate the problem and reduce local air pollution. This objective is achieved by providing training for teachers from rural areas in the topic of air pollution and equipping them with education materials that they can use to teach their pupils and students about the problem.
Anotace česky
Přestože se kvalita ovzduší v Evropě v posledním desetiletí zlepšila, stále existuje mnoho míst, kde koncentrace takových znečišťujících látek, jako jsou částice (PM) nebo benzo [a] pyren (BaP), výrazně překračují pokyny WHO a normy EU. Znečištění pouze PM2,5 bylo odpovědné za 436 000 předčasných úmrtí v zemích EU-28 v roce 2013. Jak ukazuje výzkum, znečištění ovzduší není jen problémem velkého městského obyvatelstva. Vzduch ve venkovských oblastech je často ještě více znečištěný, zejména v topné sezóně. To se týká zejména takových znečišťujících látek, jako jsou PM a karcinogenní BaP nebo dioxiny - protože se uvolňují při spalování uhlí, dřeva nebo odpadu v domácích topných zařízeních (Evropská agentura pro životní prostředí, 2018), (Krakowski Alarm Smogowy, 2016). Jedno z nejhorších míst znečištění ovzduší v Evropě zahrnuje země střední a východní Evropy, včetně Polska, České republiky, Slovenska a Rumunska (Evropská agentura pro životní prostředí, 2018). Lokality z těchto zemí jsou na prvním místě v žebříčku znečištění ovzduší PM nebo benzo [a] pyrenem v Evropě. Hlavním důvodem vysoké úrovně znečištění ve střední a východní Evropě je spoléhání se na pevná paliva (uhlí, dřevo) pro vytápění. Sektor domácností představuje největší jediný zdroj emisí PM10 a B [a] P v zemích v celé Evropě. Velká část domácností nadále používá k vytápění prostor prodaná paliva (uhlí a dřevo nízké kvality), které zůstávají nejlevnějším zdrojem tepelné energie. Často se mísí s odpadem, což významně zhoršuje problém a účinky na zdraví. Článek představuje projekt CleanAir (www.cleanair-project.eu), který se zaměřuje na zvyšování povědomí venkovských komunit o problému znečištění ovzduší, jeho příčinách, zdravotních účincích a možných řešeních, která mohou obyvatelé přijmout za účelem zmírnění problém a snížit místní znečištění ovzduší. Tohoto cíle je dosaženo poskytováním školení pro učitele z venkovských oblastí v oblasti znečištění ovzduší a vybavením je vzdělávacími materiály, které mohou použít k výuce svých žáků a studentů o tomto problému.
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 02:28