J 2018

K voprosu funkcionirovanija i primeněnija termina "semantičeskaja diffuznosť" v lingvističeskoj rusistike i bogmistike

ARTEMOV, Andrej

Basic information

Original name

K voprosu funkcionirovanija i primeněnija termina "semantičeskaja diffuznosť" v lingvističeskoj rusistike i bogmistike

Name in Czech

K otázce fungování a aplikace termínu "sémantická difúze" v lingvistické rusistice a bohemistice

Name (in English)

"To the Question of the Functioning and Application of the Term “Semantic Diffusiveness” in Russian and Czech Linguistic Studies"

Authors

ARTEMOV, Andrej

Edition

Opera Slavica (Slavistické rozhledy), Brno, Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, 2018, 1211-7676

Other information

Language

Russian

Type of outcome

Article in a journal

Field of Study

60203 Linguistics

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

is not subject to a state or trade secret

Organization unit

Institute of Technology and Business in České Budějovice

Keywords (in Czech)

sémantická difúze; lingvistická terminologie; definice termínu; jazykový obraz světa; ruština; čeština

Keywords in English

semantic diffusiveness; linguistic terms; definition; linguistic image of the world; Russian; Czech

Tags

Changed: 3/7/2018 09:33, Mgr. Eva Hynešová

Abstract

V originále

V těkstě predstavlěn termin „semantičeskaja diffuznosť“, kotoryj v posledněje vremja byl mnogokratno zafiksirovan v lingvističeskoj rusistike, a takže suščestvujut analogičnyje terminy v lingvističeskoj bogemistike. Avtor, preždě vsego, obraščajetsja k oblasťam sovremennoj lingvistiki, v kotorych možno vstretiťsja s funkcionirovanijem i primeněnijem dannogo poňatija. Rassmatrivajemoje javlenije trebujet izučenija s točki zrenija jazyka i leksikografičeskogo opisanija semantiki otděľnych leksem, a takže s točki zrenija reči i kommunikacii. Semantičeskaja diffuznosť razvivajetsja na pole něodnoznačnosti pri realizacii otděľnych leksem v reči, pri opisanii omonimii, polisemii, paronimii. Možet služiť takže odnim iz elementov v instrumentarii kognitivistov dlja opisanija razmytych granic meždu poňatijami v jazykovoj kartině mira otděľnych narodov. Avtor zadajotsja voprosom, možno li jejo rassmatrivať i v dvujazyčnom aspektě.

In Czech

V textu je reprezentován termín "sémantická difuze", který se v posledních letech aktualizoval a je častěji používán v lingvistické rusistice, zároveň existují shodné termíny v jazykovědné bohemistice. Autor se především zaměřil na oblasti moderní lingvistiky, v nichž tento pojem funguje a aplikuje se při sémantické analýze lexika. Uvedený pojem lze zkoumat z hlediska jazykového a lexikografického a také z hlediska analýzy řeči a komunikace. Sémantická difuze se vyvíjí na pozadí nejednoznačnosti při realizaci sémantiky jednotlivých lexémů v řeči, ale také při homonymii, polysémii, paronymii. Kromě toho může být jedním z prvků v instrumentáři kognitivistů při popisu nepřesných hranic mezi pojmy v jazykovém obraze světa jednotlivých národů. Autor si klade otázku, zdali by bylo možné aplikovat jev sémantické difuze v komparaci dvou jazyků.

In English

"The article deals with the concept of semantic diffusiveness currently being actively dealt with in Russian linguistic. The author focuses especially on the fields of linguistic in which this concept is mentioned or where it could be applied. The specific nature of this phenomenon requires a careful consideration in terms of linguistic and lexicography of lexical semantics or in terms of speech and communication. Semantic diffusiveness has an important role in arising ambiguities in speech implementation of a number of lexemes, in describing homonymy, polysemy, paronymy and other processes. It is also one of the tools used by cognitivists for the rational boundaries of terms used for describing the linguistic image of the world of the individual nations. This process is illustrated on the basis of Russian and Czech."

Files attached