SLÁDKOVÁ, Věra and Andrej ARTEMOV. INTERPRETACE KALAMBÚRU V REKLAMNÍM DISKURSU (Interpretation of Pun in Advertising Discourse). Auspicia. České Budějovice: VŠERS, vol. 15, No 1, p. 32-53. ISSN 1214-4967. 2018.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name INTERPRETACE KALAMBÚRU V REKLAMNÍM DISKURSU
Name (in English) Interpretation of Pun in Advertising Discourse
Authors SLÁDKOVÁ, Věra and Andrej ARTEMOV.
Edition Auspicia, České Budějovice, VŠERS, 2018, 1214-4967.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60203 Linguistics
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Institute of Technology and Business in České Budějovice
Keywords (in Czech) kalambúr; lexikální priming; relexikalizace; rekonstrukce; lexikální kaskáda; homonymie
Keywords in English pun; lexical priming; relexicalisation; reworking; lexical cascading; homonymy
Tags ERIH, S_CED_1
Changed by Changed by: Mgr. Eva Hynešová, učo 23116. Changed: 2/7/2018 11:28.
Abstract
Tato studie popisuje procesy, na nichž je založena interpretace kalambúru v českém reklamním diskursu a porovnává případy kalambúru zaznamenané Čmejrkovou (2000) s těmi relativně nedávnými. Bylo zjištěno, že starší kalambúry byly v převážné většině založené na procesu rekonstrukce, nebo spoléhaly na relelxikalizaci založenou na jednom homonymním slově či idiomu. Současná popularita kalambúru se přičítá tendenci využívat několik psycholingvistických jevů a vzájemně je kombinovat, třebaže cílem je vznik jen jednoho kalambúru. Relexikalizace, jako převládající proces v současných kalambúrech, je silně podporována lexikální kaskádou, novým fenoménem, který je schopen vstupovat do paradigmatických a syntagmatických vztahů uvnitř reklamního sloganu, a může působit společně s procesem rekonstrukce, aby došlo k umocnění požadovaného efektu.
Abstract (in English)
The paper deals with the key processes behind the interpretation of punning wordplay in Czech advertising discourse and compares the instances of advertising pun recorded by Čmejrková (2000) to more recent ones to discover that the former puns employed predominantly the process of reworking, or relied heavily on relexicalisation based on one homonymous word or an idiom. The recent popularity of pun has been considerably influenced by the shift towards exploitation of several psycholinguistic features and their mutual combinations in order to obtain a single pun. Relexicalisation, as a prevalent process in more recent puns, is aided largely by lexical cascading, a novel phenomenon able to enter paradigmatic and syntagmatic relationships within the advertising slogan. It can be used jointly also with the process of reworking to enhance the desired effect.
PrintDisplayed: 29/3/2024 08:45