2017
Novel method for cultivating beetroot reduces nitrate content
MAROUŠEK, Josef, Ladislav KOLÁŘ, Marek VOCHOZKA, Vojtěch STEHEL, Anna MAROUŠKOVÁ et. al.Základní údaje
Originální název
Novel method for cultivating beetroot reduces nitrate content
Název česky
Nová metoda pro pěstování červené řepy snižuje obsah dusičnanů
Autoři
MAROUŠEK, Josef (203 Česká republika, garant, domácí), Ladislav KOLÁŘ (203 Česká republika, domácí), Marek VOCHOZKA (203 Česká republika, domácí), Vojtěch STEHEL (203 Česká republika, domácí) a Anna MAROUŠKOVÁ (268 Gruzie, domácí)
Vydání
Journal of Cleaner Production, Anglie, ELSEVIER SCI LTD, 2017, 0959-6526
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele
Velká Británie a Severní Irsko
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Impakt faktor
Impact factor: 5.651
Kód RIV
RIV/75081431:_____/17:00001170
Organizační jednotka
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
UT WoS
000414817700007
Klíčová slova česky
Řízení živin; Bioaktivní látky; Obsah dusičnanů; Sodík; Produkční ekonomika
Klíčová slova anglicky
Nutrient management; Bioactive substances; Nitrate content; Sodium; Production economics
Změněno: 12. 3. 2018 15:15, Mgr. Eva Hynešová
V originále
A plethora of research studies show that beetroot is a rich source of alkaline minerals and promising bioactive substances with positive health benefits. In contrast, beetroot is also well known for its high nitrate content, which is linked to adverse health effects. The process of cultivating beetroot was modified to include fertilization with biochar that contained elevated levels of sodium salt (antagonists of potassium). The obtained data indicates that the biochar in combination with sodium led to the transformation of mineral nitrogen into soil organic matter, thereby reducing the nitrate content in the beetroot. This finding has a significant economic impact because it allows raw beetroot intake to increase, or respectively postpones the negative health implications associated with nitrate intake. In addition to increased yields (by 2.4 t ha(-1)), it was confirm ed that biochar has the potential to increase the water retention capacity of the topsoil. (C) 2017 Elsevier Ltd. All rights reserved.
Česky
Mnoho výzkumných studií ukazuje, že červená řepa je bohatým zdrojem alkalických minerálů a slibnými bioaktivními látkami s pozitivním přínosem pro zdraví. Naproti tomu je červená řepa dobře známá i díky vysokému obsahu dusičnanů, který je spojen s nepříznivými účinky na zdraví. Proces kultivace červené řepy byl modifikován tak, aby zahrnoval oplodnění s biochartem, které obsahovalo zvýšené hladiny sodné soli (antagonisty draslíku). Získané údaje naznačují, že biovuchař v kombinaci s sodíkem vedl k přeměně minerálního dusíku na organickou hmotu v půdě, čímž se snížil obsah dusičnanů v červené řepě. Toto zjištění má významný ekonomický dopad, protože umožňuje, aby přísun červené řepy zvýšil nebo odložil negativní zdravotní důsledky spojené s příjmem dusičnanů. Vedle zvýšených výnosů (o 2,4 t ha (-1)) bylo potvrzeno, že biochar má potenciál zvýšit schopnost retence vody v orné půdě. (C) 2017 Elsevier sro Všechna práva vyhrazena.