KABOURKOVÁ, Kristina. Průměrná hrubá a minimální mzda a jejich vliv na životní úroveň zaměstnanců. In Lidské zdroje na trhu práce ČR a EU. 1. vyd. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, o.p.s. České Budějovice, 2015. s. 25-32. Studia. ISBN 978-80-87472-87-3.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Průměrná hrubá a minimální mzda a jejich vliv na životní úroveň zaměstnanců
Název anglicky Average gross and minimum wages and their impact on the living standards of workers.
Autoři KABOURKOVÁ, Kristina.
Vydání 1. vyd. České Budějovice, Lidské zdroje na trhu práce ČR a EU, od s. 25-32, 8 s. Studia, 2015.
Nakladatel Vysoká škola evropských a regionálních studií, o.p.s. České Budějovice
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizační jednotka Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
ISBN 978-80-87472-87-3
Klíčová slova česky vysoké mzdy; minimální mzdy; životní úroveň
Klíčová slova anglicky gross wage; minimum wages; living standards
Štítky KEM3
Změnil Změnil: Mgr. Václav Karas, učo 10752. Změněno: 29. 1. 2016 15:21.
Anotace
Zdálo by se, že studie o mzdách nemá s trvale udržitelným rozvojem žádnou spojitost. To je ovšem omyl, neboť vše souvisí se vším a od výše mezd se odvíjí životní úroveň zaměstnanců. Mzda se sjednává ve smlouvě nebo ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem anebo určuje mzdovým výměrem, není-li stanoveno jinak. Zaručenou mzdou je mzda nebo plat, na kterou zaměstnanci vzniklo právo [16]. Mzda ani plat nesmí být nižší, než je mzda minimální [15]. Formy mzdy se rozlišují podle různých hledisek. Dle typu zaměstnavatel rozeznáváme tarifní plat, který je vyplácen u státních organizací a tzv. smluvní mzdu, která je dohodnuta mezi soukromým podnikatelem a jeho zaměstnancem. Mluvíme o mzdě nominální, což je peněžní částka v absolutní hodnotě a o mzdě reálné. Reálná mzda vypovídá o skutečné hodnotě mzdy, co si za ni zaměstnanec může koupit. Poskytuje lepší možnosti srovnání v čase i z hlediska geografického. Sledovat tento vývoj bylo zajímavé po vzniku České republiky. V devadesátých letech došlo k velkému nárůstu spotřebitelských cen a tím se snížily mzdy reálné. Kolem roku 2000 byl velmi nízký nárůst cen, avšak od roku 2008 v souvislosti s ekonomickou recesí opět reálné mzdy přestaly růst [3].
Anotace anglicky
gross wage, minimum wages, living standards Abstract: The article analyses the evolution of the monthly gross wages of employees in the period 2005-2013 and the same peroid of time evolution of the minimum wage. Compares the average gross monthly wage of employees in the national economy with the minimum wage in the Czech Republic.
VytisknoutZobrazeno: 19. 1. 2022 06:13