Cíle studijního programu

Cílem studia v profesně zaměřeném bakalářském studijním programu Řízení lidských zdrojů je připravit odborně fundované specialisty v oblasti řízení lidských zdrojů s vysokou kunkurenceschopností na pracovním trhu. Absolventi budou schopni řešit úkoly v personálně-řídicích oblastech, v oblasti zaměstnaneckých vztahů, politice zaměstnanosti a realizovat personálně řídicí činnosti nejen v podnicích, ale i ve státních, veřejných a neziskových organizacích. Absolventi budou připraveni vykonávat funkce na středním, případně nejvyšším stupni řízení.

Studijní plány

Studium

  • Cíle

    Cílem studia v profesně zaměřeném bakalářském studijním programu Řízení lidských zdrojů je připravit odborně fundované specialisty v oblasti řízení lidských zdrojů s vysokou kunkurenceschopností na pracovním trhu. Absolventi budou schopni řešit úkoly v personálně-řídicích oblastech, v oblasti zaměstnaneckých vztahů, politice zaměstnanosti a realizovat personálně řídicí činnosti nejen v podnicích, ale i ve státních, veřejných a neziskových organizacích. Absolventi budou připraveni vykonávat funkce na středním, případně nejvyšším stupni řízení.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • ovládá činnosti a aktivity podnikového personalisty
    • ovládá základní manažerské kompetence pro řízení lidských zdrojů
    • umí identifikovat personální rizika a je schopen je řešit
    • ovládá personální benchmarking
    • chápe klíčovou roli podnikového vzdělávání pro zajištění konkurenceschopnosti podniku

  • Uplatnění absolventa

    Absolvent studia profesně zaměřeného studijního programu nalezne široké uplatnění:

    - v personálních podnikových útvarech (odděleních), resp. štábních útvarech, v divizních personálních útvarech, v útvarech vrcholového vedení podniků a organizací,

    - v personálních útvarech (odděleních) a útvarech rozvoje lidských zdrojů ve státních a veřejných organizacích,

    - v personálních agenturách, ve vzdělávacích, poradenských a konzultačních firmách působících v oblasti rozvoje lidských zdrojů,

    - v odborných pozicích státních organizací zabývajících se tvorbou a prováděním sociální politiky a politiky zaměstnanosti,

    - jako vedoucí pracovník či specialista na řízení lidských zdrojů v neziskových organizacích (občanských sdruženích, nadacích, fondech, profesních komorách, politických stranách, charitativních a náboženských organizacích aj.).

  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Zásady pro tvorbu studijního plánu bakalářského studijního programu Řízení lidských zdrojů plně respektují Doporučené postupy pro přípravu studijních programů vydané a schválené Radou Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství dne 16. 2. 2017 a jsou ukotveny ve vnitřních předpisech školy („Pravidla systému zajišťování kvality“ a navazují na opatření rektora). Studijní plán je projednáván a v konečné podobě schvalován Radou pro vnitřní hodnocení kvality.

    Bakalářský studijní program Řízení lidských zdrojů je koncipován jako profesně zaměřený. Program je zastoupen povinnými a volitelnými předměty. Jako profesně orientovaný bakalářský studijní program předpokládá zapojení odborníků z praxe na úrovni vybraných přednášek u předmětů především profilujícího základu.

  • Praxe

    Studijní bakalářský program je koncipován jako profesně orientovaný, tudíž je předpokládána orientace na aplikaci poznatků v praxi. Profesně orientovaný studijní program má v rámci svého studijního programu zařazenou semestrální praxi. Z důvodu jejího zajištění má škola uzavřeno 1510 smluv o spolupráci především s podniky z Jihočeského regionu. Z tohoto důvodu představuje předmět Odborná praxe nedílnou součást profesně orientovaného studia, studenti jsou na absolvování praxe průběžně připravováni, a to zejména v profilujících předmětech. Odborná praxe je dle studijního plánu povinný předmět a podléhá podmínkám Studijního a zkušebního řádu. Pro splnění praxe je vyčleněn poslední (šestý) semestr studia. Úkolem dlouhodobé praxe je přenést získané znalosti do podoby dovedností důležitých pro další profesní rozvoj studenta. Za jednotlivé problematiky odborné praxe jsou stanoveny výstupy, jejichž osvojení si studentem bude ze strany školy ověřováno a v případě potřeby zajištěno jejich následné doplnění.

    Délka odborné praxe je stanovena v souladu se studijním plánem, respektujícího požadavky na profesně zaměřený studijní program, na 520 hodin. Student může mít po dohodě se školitelem nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, ta ovšem nesmí přesáhnout 40 hod. za kalendářní týden. Odborná praxe je zaměřena na získání vymezeného rozsahu praktických dovedností, spojených se studiem předmětů profilujícího základu. Tyto dovednosti přitom nemohou být získány mimo reálné podnikové prostředí. Tento předmět také slouží zároveň ke sběru dat a informací v rámci bakalářské práce studentů, jejíž zaměření bude konzultováno s manažery příslušného podniku.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Zpracovat bakalářskou práci je studentům umožněno v průběhu celosemestrální odborné praxe. Důraz je kladen na metody vědecké práce, pravidla zpracování odborných textů a analytické přístupy k řešení praktických problémů. V rámci zpracování bakalářské práce budou studenti schopni samostatně realizovat vybrané téma s využitím odborných znalostí získaných studiem s využitím odborné literatury a se získanými praktickými znalostmi.

  • Návaznost na další studijní programy

    Předpokládá se, že řada absolventů bude pokračovat v navazujícím magisterském studiu, které bylo VŠTE uděleno Národním akreditačním úřadem v roce 2019 na dobu pěti let.

Základní údaje

Zkratka
RLZ
Typ
bakalářský
Profil
profesní
Titul
Bc.
Doba studia
3 roky
Vyučovací jazyk
čeština čeština

307
počet aktivních studentů
89
počet závěrečných prací