UVG Úvod do geofyziky

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
zima 2024
Rozsah
0/2/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
RNDr. Ivo Opršal, Ph.D. (cvičící)
Garance
RNDr. Ivo Opršal, Ph.D.
Katedra informatiky a přírodních věd – Ústav technicko-technologický – Rektor – Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Dodavatelské pracoviště: Katedra informatiky a přírodních věd – Ústav technicko-technologický – Rektor – Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Předpoklady
Čtení, psaní, základní přírodovědný rozhled
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu opírající se o výstupy z učení
Představit základní témata moderní geofyziky studentům přírodovědných a technických oborů.
Výstupy z učení
Student má znalosti z témat: Stavba Země, dynamické děje pláště a jádra, seismologie a pohyby půdy, gravitační magnetické a pole Země.
Osnova
  • 1. Sféricky symetrický model Země a jeho zdůvodnění. Kůra, plášť a jádro – fyzikální povaha a složení. Seismická rozhraní v zemském nitru, děje v plášti, mineralogie a fázové přechody. 2. Teorie deskové tektoniky. Wegenerova teorie. Rozpínání oceánského dna – subdukční zóny, riftové a transformní zlomy, příkopové propadliny, kolizní oblasti. Tepelný tok, deformační napětí, seismické a vulkanické projevy. 3. Litosféra pevnin a oceánů a její vývoj. Mocnost litosféry, tepelný tok a chladnutí. 4. Zemský plášť, astenosféra. Zdroje a přenos tepla, konvekce a kondukce. Plumy, subdukce, horké skvrny. Seismicita a vulkanismus subdukčních oblastí. Horké skvrny. 5. Zemětřesení, seismicita, ohniskové oblasti. Tektonická zemětřesení. Souvislost vulkanismu a seismicity; pacifický „ohnivý pás“. Historická zemětřesení. Seismické vlny, paprsky a hodochrony. Lokace a magnitudo zemětřesení. Seismická tomografie a modely Země z ní plynoucí. Seismická rozhraní v modelech Země. Seismické vlny v jádře. 6. Zemské magnetické pole a jeho vlastnosti. Zemské dynamo a role jádra při generování soubudného magnetického pole. Složení jádra – základní poznatky. 7. Gravitační pole Země. Hustota a gravitační potenciál. Geoid. Rovnováha zemské kůry - izostatická kompenzace topografických hmot. Tíhové anomálie. Vlastní kmity Země, seismická tomografie a gravitace – určení viskozity a hustoty a rozhraní v Zemském modelu. 8. Metody a nástroje výzkumu: Paleometody v určování stáří. Analýza potenciálových polí. Přímé a obrácené úlohy. Modelování, simulace a vlastnosti těchto postupů.
Literatura
    doporučená literatura
  • W. Lowrie, Fundamentals of geophysics, Cambridge University Press, 2007.
  • C.M.R. Fowler, The Solid Earth. Introduction to Global Geophysics. Cambridge University Press, Cambridge 1990.
  • L.R. Lines, R.T. Newrick, Fundamentals of Geophysical Interpretation, Society Of Exploration Geophysicists, 978-1560801252, 2004.
  • A. Tarantola: Inverse Problem Theory and Methods for Model Parameter Estimation, Elsevier, 9780444599674, 1987.
Organizační formy výuky
seminář
konzultace
Komplexní výukové metody
frontální výuka
kritické myšlení
Studijní zátěž
AktivitaPočet hodin za semestr
Prezenční formaKombinovaná forma
Příprava na seminář, cvičení, tutoriál13 
Příprava na závěrečný test13 
Účast na semináři/cvičeních/tutoriálu/exkurzi26 
Celkem:520
Metody hodnocení a jejich poměr
test - závěrečný 100 %
Podmínky testu
Písemný test dle syllabu. K~dosažení zápočtu je nutné splnit alespoň 70 bodů ze 100.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2020, zima 2020, léto 2021, zima 2021, léto 2022, zima 2022, léto 2023, zima 2023.