NZ_TPP Trestní právo procesní a dokazování

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
zima 2024
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
JUDr. Jan Kubálek, Ph.D. (přednášející)
doc. JUDr. Eva Szabová, PhD. (přednášející)
Garance
doc. JUDr. Eva Szabová, PhD.
Ústav znalectví a oceňování – Rektor – Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Dodavatelské pracoviště: Skupina Právo – Oddělení zástupce ředitele pro výzkum, vývoj a tvůrčí činnost – Ústav znalectví a oceňování – Rektor – Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu opírající se o výstupy z učení
Trestní právo procesní

Cílem předmětu je seznámit studenty s právní úpravou a postavením procesního práva v systému práva, vymezení postupu subjektů trestně procesních vztahů, zejména činnosti orgánů činných v trestním řízení při odhalování trestných činů, zjišťování jejich pachatelů a rozhodování o nich, jakož i postup při výkonu těchto rozhodnutí.

Naučit studenty dovednostem při interpretaci a aplikaci jednotlivých ustanovení trestního řádu se zaměřením na postavení trestního práva procesního v trestním řízení, působnost trestního řádu, základní zásady trestního řízení, subjekty tr. řízení, procesní úkony, rozhodnutí v trestním řízení, zajištění osob a věcí důležitých pro trestní řízení, dokazování v trestním řízení, průběh řízení, postup před zahájením trestního stíhání, přípravné řízení, dozor státního zástupce, řízení před soudem.

Dokazování (Trestní řád a kriminalistické metody dokazování)

Součástí předmětu je seznámení studentů s problematikou předmětu a systému kriminalistiky, kriminalistickou charakteristikou a učením o trestném činu, způsoby jejich páchání, kriminalistickými metodami zjišťování a zajišťování důkazů, druzích a významem stop, obecnou metodologií kriminalistické praxe.

Studenti se seznámí s teoretickými základy kriminalistické techniky, kriminalistické taktiky a kriminalistické metodiky, jejichž uplatnění v praxi umožňuje efektivně objasňovat a vyšetřovat jednotlivé trestní události v souladu a zásadami trestního řádu a trestního řízení.
Výstupy z učení
Po úspěšném absolvování předmětu student:

Aplikuje získané znalosti z trestního práva. Rozliší jednotlivá stádia trestního řízení, postavení a práva subjektů v jednotlivých fázích trestního řízení. Popíše včetně vysvětlení jednotlivé kriminalisticko-technické a kriminalistiko taktické metody zjišťování a zajišťování stop a důkazů. Vysvětlí základní postavení svědka, znalce, poškozeného, oběti, obviněného, obžalovaného a odsouzeného. Rozliší včetně určení opravné prostředky proti rozhodnutím orgánů činných v trestním řízení v jeho jednotlivých fázích. Určí možnosti objasňování dokazování jednotlivých trestných činů a rozhodnutí o míře trestnosti při úmyslném a nedbalostním jednání. Pochopí rozdíly v procesním postavení subjektů, účastníků a stran trestního řízení a jejich práva stanovená trestním řádem.
Osnova
  • Přednášky:
  • 1. Úvod do trestního práva procesního – pojem trestní řád, trestní řízení, systém trestního řádu, základní zásady trestního řízení a jejich význam.
  • 2. Subjekty trestního řízení, postavení význam.
  • 3. Vymezení stran, postavení obviněného, svědka, poškozeného, oběti a jejich práv, význam poučení, připojení nároku, náhrada škody, újmy, bezdůvodného obohacení, neoprávněného majetkového prospěchu v trestním řízení.
  • 4. Procesní úkony – před zahájením trestního řízení, po zahájení trestního řízení a při jeho skončení.
  • 5. Trestní řízení a jeho průběh, zahájení, objasňování, skončení věci, odložení věci, zastavení trestního řízení (stíhání).
  • 6. Zajištění osob a věcí důležitých pro trestní řízení.
  • 7. Dokazování, možnosti a směřování, činnost a postavení orgánů činných v trestním řízení; Znalecké dokazování.
  • 8. Pojem, předmět a systém kriminalistiky.
  • 9. Způsoby páchání trestných činů.
  • 10. Kriminalistická stopa.
  • 11. Kriminalistické metody identifikace osob a věcí.
  • 12. Kriminalisticko-taktické metody zjišťování a dokazování TČ.
  • 13. Výslech, rekonstrukce, rekognice, vyšetřovací pokus a další kriminalisticko-taktické metody důležité pro trestní řízení.
Literatura
    povinná literatura
  • MUSIL, J., Z. KONRÁD a J. SUCHÁNEK, 2001. Kriminalistika. 1. vydání. Praha: C.H. Beck. ISBN 80-7179-362-0.
  • JELÍNEK, J. a kol., 2014. Trestní zákoník a trestní řád: s poznámkami a judikaturou. Praha: Leges. ISBN 978-80-7502-049-9.
  • MUSIL, J., Z. KONRÁD a J. SUCHÁNEK, 2004. Kriminalistika. 2. přepracované a doplněné vydání. Praha: C.H. Beck. ISBN 80-7179-878- 9
  • KUTKO, V. V., B. V. MAKOGON, A. A. SHISHKIN, E. M. VASEKINA and Y. M. GORYACHKOVSKAYA, 2018. Procedural law development stages. The Turkish Online Journal of Design, Art and Communication. 226-230. ISSN 2146-5193.
  • KRATOCHVÍL, V., J. MUSIL a P. ŠÁMAL, 2003. Kurs trestního práva: trestní právo procesní. Praha: C.H. Beck. ISBN 80-7179-678-6.
  • KUCHTA, J., J. MUSIL a P. ŠÁMAL, 2013. Trestní právo procesní. Praha: C.H. Beck. ISBN 978-80-7400-496-4.
    doporučená literatura
  • PORADA, V., J. STRAUS a F. VAVERA, 2016. Kriminalistika. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s.r.o. ISBN 978-80-7380- 589-0.
  • STRAUS, J. a M. NĚMEC, 2009. Teorie a metodologie kriminalistiky. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk. ISBN 978-80-7380- 214-1.
  • ANTL, M., 2014. Trestní právo. 1. vydání. Hradec Králové: Univerzita Hradec Králové, 81 s.
  • BĚLOHLÁVEK, A. J. a R. HÓTOVÁ, 2011. Znalci v mezinárodním prostředí: v soudním řízení civilním a trestním, v rozhodčím řízení a v investičních sporech. Praha: C.H. Beck. ISBN 978-80-7400-395-0.
Organizační formy výuky
přednáška
tutoriál
konzultace
Komplexní výukové metody
frontální výuka
skupinová výuka - kolaborace
kritické myšlení
Studijní zátěž
AktivitaPočet hodin za semestr
Prezenční formaKombinovaná forma
Průběžný test1 
Příprava na průběžný test10 
Příprava na závěrečný test39 
Závěrečný test2 
Účast na přednáškách26 
Celkem:780
Metody hodnocení a jejich poměr
test - průběžný 30 %
test - závěrečný 70 %
Podmínky testu
Pro úspěšné splnění předmětu je nutné v~součtu dosáhnout součtu průběžného a závěrečného hodnocení minimálně 70 % za níže stanovených podmínek. V~průběžném hodnocení lze získat 30 bodů tj. 30 %. V~závěrečném hodnocení lze celkem získat 70 bodů tj. 70 %. Celková klasifikace předmětu, tj. body za závěrečné hodnocení (70 - 0) + body z~průběžného hodnocení (30 - 0): A 100 – 90, B 89,99 – 84, C 83,99 – 77, D 76,99 – 73, E 72,99 – 70, FX 69,99 – 30, F 29,99 – 0.
Informace učitele
Účast na výuce ve všech formách řeší samostatná vnitřní norma VŠTE (Evidence docházky studentů na VŠTE). Studenti s individuálním studijním plánem budou vykonávat z předmětu NZ_TPP pouze 100 bodový závěrečný test ve zkouškovém období. Nicméně studenti mají povinnost ihned po schválení individuálního studijního plánu (ISP) kontaktovat vyučujícího, v případě, že tak student neučiní, nebude na jeho ISP brán zřetel.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2022, zima 2023.