L_PS_1 L-Pozemní stavitelství I

ÚVOD DO POZEMNÍHO STAVITELSTVÍ

Klíčové pojmy: Pozemní stavitelství, architektura, výstavba, budova, modul, skladebnost, prefabrikace

ZÁKLADNÍ POJMY

Stavitelství značí umění stavitelské nebo vědu či nauku stavitelskou. Stavitelství se často zaměňuje se slovem architektura, ačkoli stavitelství se týká převážně konstrukcí, kdežto architektura se zabývá převážně formou.

Stavebnictví je odvětví materiální výroby, jehož předmětem jsou průzkumové, projektové a stavební práce, dále pak rekonstrukce a údržba staveb a konečným výsledkem jsou hotové stavby.

Architektura je v užším smyslu stavitelské umění vytvářející díla, která svým tvarem prostorem aj. odpovídají praktickému účelu i ideovým dobovým požadavkům, popř. i jednotlivá stavba jevící architektonický záměr. V nejširším současném pojetí zahrnuje architektura také utváření celého životního prostředí uměleckými prostředky v návaznosti na dostupné vědecké poznatky.

Stavba je souhrn dodávek stavebních materiálů, hmot, dílců a stavebních prací, často i strojů, zařízení sloužících k vytvoření díla na podkladě příslušné dokumentace, a je zpravidla pevně spjatá se zemí.

Pozemní stavby lze definovat jako stavby, jejichž větší část je umístěna na zemském povrchu. Pozemní stavby zahrnují stavby pro bydlení, občanské stavby (stavby pro zdravotní péči, školské stavby, sportovní stavby, stavby pro kultury, služby a obchod, stavby pro dopravu, administrativní stavby, …), průmyslové (výrobní haly, dílny, sklady, ...) a zemědělské stavby (stáje, seníky, skleníky, …).

Stavební objekt je prostorově ucelená nebo technicky samostatná účelově určená část stavby. Nejběžnější formou stavebního objektu je budova, most nebo silnice.

Budova je soubor stavebních konstrukcí vytvářejících prostorový útvar. Stavební konstrukcí musí splňovat požadovanou funkci.

Vzhledem k omezené fyzické a morální životnosti staveb je kromě realizace výrobních a nevýrobních objektů dalším úkolem také údržba, modernizace a rekonstrukce staveb:

  • Údržba snižuje míru degradace konstrukčních prvků, většinou zahrnuje obnovu ochranných povlakových úprav povrchů.
  • Modernizace představuje zvýšení užitné hodnoty stavby nebo její části, aniž by se měnil účel. Cílem je zlepšení užitného standardu.
  • Rekonstrukce je uvedení objektu nebo jeho části do původního stavu s maximálním důrazem na zachování původního vzhledu a konstrukčního řešení.

Základním cílem stavební činnosti je vytvoření kvalitního prostředí pro účel, pro který je objekt navrhován, přičemž kvalita by měla být zajištěna po dobu celé předpokládané životnosti objektu.

Základní požadavky na pozemní stavby:

  • Architektonické požadavky
    • Urbanistické požadavky: Požadavky na strukturu a rozvoj obcí, intenzitu využívání území a umístění staveb.
    • Provozní požadavky: Dispoziční (typologické) požadavky, oddělení a návaznost prostorů, komunikační vazby
    • Estetické požadavky: Tvarové řešení celku a jeho částí, barevné řešení, památková péče.
  • Obecné požadavky na bezpečnost a užitnost staveb
    • Mechanická odolnost a stabilita
    • Požární bezpečnost
    • Ochrana zdraví osob, zvířat a zdravých životních podmínek a životního prostředí
    • Ochrana proti hluku a vibracím
    • Bezpečnost při užívání staveb
    • Úspora energie a tepelná ochrana
  • Odolnost konstrukce vůči vnějším vlivům
  • Požadavky na pohodu a kvalitu vnitřního prostředí
  • Technologické požadavky
  • Ekonomické požadavky
  • Environmentální požadavky

MODULOVÁ KOORDINACE

Modulová koordinace neboli rozměrové sjednocení zajišťuje soulad mezi rozměry objektu, případně jeho částí, a rozměry stavebních konstrukcí a stavebních prvků. Jedná se o souhrn pravidel pro určování skladebních rozměrů objektů a prvků.  Základní pravidla pro modulovou koordinaci rozměrů ve výstavbě je stanovena v ČSN 73 005 (1990).

Modul, označujeme M, je dohodnutá délková jednotka používaná pro stanovení a koordinaci rozměrů ve výstavbě. V závislosti na prostorovém uspořádání rozlišujeme půdorysný modul a výškový modul.

Základní (metrický) modul ve stavebnictví je roven M=100 mm. Do roku 1960 se používal modul 150 mm. V souladu s předpisy EU lze využívat také modul 125 mm.  

Odvozené moduly jsou násobky nebo zlomky základního modulu:

  • Zvětšený modul (200, 300, 500, 3000 a 6000 mm) se využívá jako půdorysné vztažné rozměry, tj. vzdálenosti stěn, sloupů, pilířů, apod.
  • Zmenšený modul (50, 20, 10, 5, 2 a 1 mm) se využívá například pro koordinační rozměry průřezu stavebních prvků (sloupů, stěn, trámů, desek, apod.). Hodnoty 20 mm a menší se využívají ke stanovení tlouštěk tenkostěnných prvků. 

Skladebnost je vlastnost prostorových částí objektů umožňující jejich řazení, sestavování a rozmisťování bez nutnosti měnit nebo přizpůsobovat jejich rozměry a tvar. Rozměry stavebních prvků musí umožňovat jejich vzájemné sestavování ve větší konstrukční celky.

  • Koordinační (skladebný) rozměr prvku je rozměr, který prvek teoreticky zaujímá v modulové prostorové síti konstrukce, tj. včetně příslušné části spáry, např. cihla plná pálená 150 x 75 x 300 mm (základní rozměr + odchylky z výroby a tloušťky ložných a styčných spár).
  • Základní rozměr (dříve výrobní rozměr) prvků je rozměr předepsaný pro výrobu prvku za předpokladu nulové tolerance. Základní rozměr prvku je menší než skladební rozměr skladebný, např. cihla plná pálená 140 x 65 x 290 mm.

Předepsané základní (výrobní) rozměry je z technologického hlediska nemožné vždy dodržet. Skutečné rozměry vyrobených prvků se mohou lišit od předepsaných základních (výrobních) rozměrů o povolenou toleranci (odchylka).

TYPIZACE A PREFABRIKACE VE STAVEBNICTVÍ

Typizace je proces zaměřený na výběr omezeného počtu stavebních prvků soustav a technologií. Jejím cílem je omezení opakovaných řešení, urychlení a zvýšení ekonomické efektivity výstavby. Typizace je unifikace rozměrů ve stavebnictví. Typizace se používá pro jednotlivé prvky nebo pro celé objekty:

  • Prvková typizace zahrnuje výrobu jednotlivých stavebních dílců, například stropních panelů, z nichž jsou poté sestavovány stavební konstrukce. Podmínkou jejich opakované použitelnosti je dodržení modulové koordinace rozměrů.
  • Objemová typizace zahrnuje objemová řešení celých stavebních objektů nebo jejich částí, např. bytový dům. Výhodou objemové typizace je hospodárnost výstavby. Nevýhodou je uniformita a malá variabilita.

Unifikace rozměrů umožňuje univerzální použití stejných prvků hromadně vyráběných pro různé účely.

Prefabrikace je výroba konstrukční stavebních prvků nebo jejích částí mimo místa jejich využití (staveniště). Jednotlivé prefabrikáty jsou pak na staveniště přiváženy z výroby a vlastní výstavba hrubé stavby probíhá formou montáže jednotlivých dílů.