J 2023

Analysis of Value-Creating and Supporting Component of the Value Chain in the Production Process

TALÍŘ, Milan, Jarmila STRAKOVÁ, Jan VÁCHAL and Jaroslav KOLLMANN

Basic information

Original name

Analysis of Value-Creating and Supporting Component of the Value Chain in the Production Process

Name in Czech

Analýza hodnototvorné a podpůrné složky hodnotového řetězce ve výrobním procesu

Authors

TALÍŘ, Milan (203 Czech Republic, guarantor), Jarmila STRAKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jan VÁCHAL (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Jaroslav KOLLMANN (203 Czech Republic)

Edition

European Journal of Interdisciplinary Studies, Bukurešť, Rumunsko, Bucharest University of Economic Studies, 2023, 2067-3795

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50204 Business and management

Country of publisher

Romania

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

URL

RIV identification code

RIV/75081431:_____/23:00002530

Organization unit

Institute of Technology and Business in České Budějovice

Keywords (in Czech)

přidaná hodnota; analýza; portfolio výrobků; výrobní procesy; PVA

Keywords in English

added value; analysis; product portfolio; production processes; PVA

Tags

BSA_AHO, RIV23, SCOPUS

Links

FW01010460, research and development project.
Změněno: 21/2/2024 11:23, Barbora Kroupová

Abstract

ORIG CZ

V originále

This research focuses on the application of the Process Value Added (PVA) method in the environment of custom piece production at STS Prachatice a.s. The main objective was to identify the most profitable and most loss-making processes, to evaluate the value added of individual production operations, to assess the potential for outsourcing certain processes, and to analyse the profitability of specific orders. The study uses a selection of 30 atypical orders from 2022, obtaining data on selling prices, production hours and costs associated with production and overhead. The analysis shows that manufacturing processes add the most value, while inspection processes are less profitable. Processes suitable for outsourcing were identified, especially when in-house capacity is not used. It was also found that the most profitable orders are those that combine high product uniqueness with efficient use of materials and production hours. The PVA methodology allowed to quantify the added value in the context of time and cost parameters and revealed that contracts with high time pool and unit costs have the most significant added value. PVA indices were established to better reflect the results achieved. The research findings have practical implications for the organization and efficiency of the production process at STS Prachatice, contribute to the development of business policy and procurement activities, and serve as innovative material for academic purposes. The study demonstrates that the PVA method is an effective tool for analysing and optimising business processes, enabling companies to better understand and manage process value-added in order to increase profitability and competitiveness. The implementation of this method in practice has shown concrete economic benefits and provided valuable information for further business policy and procurement solutions.

In Czech

Tento výzkum se zaměřuje na aplikaci metody přidané hodnoty procesu (PVA) v prostředí zakázkové kusové výroby ve společnosti STS Prachatice a.s. Hlavním cílem bylo identifikovat nejziskovější a nejztrátovější procesy, vyhodnotit přidanou hodnotu jednotlivých výrobních operací, posoudit potenciál outsourcingu některých procesů a analyzovat ziskovost konkrétních zakázek. Studie využívá výběr 30 atypických zakázek z roku 2022, získání údajů o prodejních cenách, výrobních hodinách a nákladech spojených s výrobou a režií. Analýza ukazuje, že největší přidanou hodnotu mají výrobní procesy, zatímco kontrolní procesy jsou méně ziskové. Byly identifikovány procesy vhodné pro outsourcing, zejména v případě nevyužití vlastních kapacit. Bylo také zjištěno, že nejziskovější jsou zakázky, které kombinují vysokou jedinečnost výrobku s efektivním využitím materiálu a výrobních hodin. Metodika PVA umožnila kvantifikovat přidanou hodnotu v kontextu časových a nákladových parametrů a odhalila, že zakázky s vysokým časovým fondem a jednotkovými náklady mají nejvýznamnější přidanou hodnotu. Pro lepší vyjádření dosažených výsledků byly stanoveny indexy PVA. Výsledky výzkumu mají praktický význam pro organizaci a efektivitu výrobního procesu v STS Prachatice, přispívají k rozvoji obchodní politiky a zadavatelských činností a slouží jako inovativní materiál pro akademické účely. Studie ukazuje, že metoda PVA je účinným nástrojem pro analýzu a optimalizaci podnikových procesů, který umožňuje společnostem lépe pochopit a řídit přidanou hodnotu procesů s cílem zvýšit ziskovost a konkurenceschopnost. Zavedení této metody do praxe ukázalo konkrétní ekonomické přínosy a poskytlo cenné informace pro další řešení podnikové politiky a zadávání veřejných zakázek.
Displayed: 7/1/2025 18:42