J 2018

POSSIBILITIES AND LIMITS OF ADOPTING SUCCESSFUL MANAGERIAL APPROACHES: FROM “BEST PRACTICE” TO “BEST FIT”

URBAN, Jan

Základní údaje

Originální název

POSSIBILITIES AND LIMITS OF ADOPTING SUCCESSFUL MANAGERIAL APPROACHES: FROM “BEST PRACTICE” TO “BEST FIT”

Název česky

MOŽNOSTI A OMEZENÍ PŘIJETÍ ÚSPĚŠNÝCH MANAŽERSKÝCH PŘÍSTUPŮ: OD "BEST PRACTICE" AŽ PO "BEST FIT"

Autoři

URBAN, Jan

Vydání

Studia commercialia Bratislavensia, Bratislava, Faculty of Commerce of University of Economics in Bratislava, 2018, 1337-7493

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50200 5.2 Economics and Business

Stát vydavatele

Slovensko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organizační jednotka

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

Klíčová slova česky

Podnikové řízení; Best Practice; Best Fit; řízení lidských zdrojů

Klíčová slova anglicky

Enterprise management; Best Practice; Best Fit; Human Resources Management

Štítky

ERIH, KRM, MAD, PCM, PRI, STM
Změněno: 2. 7. 2018 11:20, Mgr. Eva Hynešová

Anotace

ORIG CZ

V originále

Approaches, processes, and management methods that allegedly helped enterprises to achieve great results are often described as “Best Practice.” These approaches are usually recommended to other enterprises, often without a detailed analysis of the causes of their alleged success, as well as without assessment if they are suitable in other conditions. The article focuses on critical review of the conditions of using best practice when managing enterprises and shows its limits. It comes to the conclusion that “best practice” recommendations are rarely based on rigorous empirical methods of research and therefore are generally unreliable. There is, in addition, no widely held understanding of what is meant by the use of the term. Based on these findings and conclusions, the article promotes a more suitable approach of “Best Fit” which, unlike the methods of best practice based on processes, is based on common goals of successful managerial methods and their adaptation to the conditions and strategies of other enterprises. The approach is demonstrated by methods of human resources management.

Česky

Přístupy, procesy a metody řízení, které údajně pomohly podnikům dosáhnout skvělých výsledků, jsou často označovány jako „best practice“ neboli „nejlepší praxe“. Tyto přístupy se obvykle doporučují jiným podnikům, často bez podrobné analýzy příčin jejich údajného úspěchu, stejně jako bez posození, zda jsou vhodné i za jiných podmínek. Článek se zaměřuje na kritické zhodnocení podmínek využívání nejlepší praxe při řízení podniků a ukazuje jeho limity. Dochází k závěru, že doporučení "nejlepší praxe" jsou zřídkakdy založeny na přísných empirických metodách výzkumu, a proto jsou obecně nespolehlivé. Kromě toho neexistuje obecné chápání toho, co se rozumí používáním tohoto výrazu. Na základě těchto zjištění a závěrů, článek podporuje vhodnější přístup „best fit“ neboli „nejlepší přizpůsobení“, který narozdíl od metody nejlepsí praxe, založené na procesech, vychází ze společných cílů úspěšných manažerských metod a jejich přizpůsobení podmínkám a strategiím jiných podniků. Přístup je demonstrován metodami řízení lidských zdrojů.
Zobrazeno: 14. 11. 2024 17:13