C 2014

Vysoká škola ekonomická v Praze jako pokračovatelka Vysoké školy obchodní ČVUT

STELLNER, František

Basic information

Original name

Vysoká škola ekonomická v Praze jako pokračovatelka Vysoké školy obchodní ČVUT

Name (in English)

The University of Economics, Prague as a Successor of the Business School of the Czech Technical University in Prague

Authors

STELLNER, František (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

1. vyd. Praha, Věda a technika v českých zemích mezi světovými válkami, p. 81-86, 6 pp. Práce z dějin techniky a přírodních věd – svazek 39, 2014

Publisher

Národní technické muzeum

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

60101 History

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/75081431:_____/14:00000447

Organization unit

Institute of Technology and Business in České Budějovice

ISBN

978-80-7037-245-6

Keywords (in Czech)

1945-1953; Vysoká škola ekonomická v Praze; Vysoká škola obchodní ČVUT v Praze;

Keywords in English

1945-1953; The University of Economics; Prague; the Business School of the Czech Technical University in Prague

Tags

RIV14

Tags

Reviewed
Změněno: 13/4/2015 15:52, Mgr. Václav Karas

Abstract

ORIG EN

V originále

Příspěvek analyzuje, do jaké míry VŠE navázala personálně a obsahově na VŠO, zda se stala nositelkou meziválečných tradic výuky ekonomie a do jaké míry navázala na meziválečný vědecký diskurs pěstovaný na ČVUT. Vychází z analýzy nevydaných materiálů z Archivu Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze, konkrétně Fondu Vysoké školy obchodní/Vysoké školy věd hospodářských, a to zejména ze zápisů ze schůzí fakultní rady a profesorského sboru. Dále byly analyzovány nevydané archivní materiály ze spisovny VŠE, tj. podkladů z jednání školní rady VŠE, týkajících se udělování vědeckých hodností, hodnocení studia a vědecké činnosti a klíčových událostí v životě školy. Dílčí informace se podařily načerpat z rozhovorů a interview s pamětníky, z vydaných pramenů osobní povahy (deníky, paměti, korespondence), dobového denního tisku, dobových odborných časopisů, knihovních fondů, encyklopedické a slovníkové literatury.

In English

The chapter deals with questions such as (1) to what extent the Vysoká škola ekonomická (VŠE, University of Economics) in Prague picked up the threads of the Vysoká škola obchodní, (VŠO, Business School) of the Czech Technical University Prague (ČVUT), (2) whether the VŠE was a bearer of the interwar traditions of teaching economics, and (3) to what extent the VŠE followed the interwar scientific efforts, which had been fostered at the ČVUT. The author arrived at a conclusion that regarding personnel matters, the VŠE did not follow the tradition of the VŠO ČVUT of the First Czechoslovak Republic. Only Marxist economics was fostered at the VŠE; by no means was there any succession of the work of Professor Macek, and none of the VŠE specialists (former staff members of the VŠO) achieved renown and respect such as Professors Macek and Mertl. There was some continuation in statistics and accounting, but these fields could hardly significantly influence economic thinking. The VŠE in Prague did not become the ‘inheritor’ of the interwar traditions in economics. The latter school basically originated from the Vysoká škola politických a hospodářských věd University of Political and Economic Sciences), which was established by communists and was aimed at preparing specialists in a centrally-planned economy of the Stalinist type.
Displayed: 22/11/2024 16:54