D 2012

Idea reformy vzdělávání na neuniverzitních vysokých školách v ČR

VOCHOZKA, Marek

Základní údaje

Originální název

Idea reformy vzdělávání na neuniverzitních vysokých školách v ČR

Název anglicky

The idea of non-university education in the Czech Republic

Autoři

VOCHOZKA, Marek

Vydání

1. vyd. České Budějovice, Almanach příspěvků konference Moc moudrosti a moudrost moci, konané 15. 11. 2012 v Českých Budějovicích. od s. 64-72, 9 s. 2012

Nakladatel

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)

Organizační jednotka

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

ISBN

978-80-7468-055-7

Klíčová slova česky

profesně orientovaná vysoká škola; neuniverzitní vysoká škola; studijní program; aplikační praxe

Klíčová slova anglicky

vocationally oriented university; non-university higher education sector; degree program; application in practice
Změněno: 5. 4. 2013 10:19, Mgr. Václav Karas

Anotace

ORIG EN

V originále

Příspěvek se zabývá myšlenkou vzniku sektoru neuniverzitních vysokých škol, jeho legislativního uchopení a především definicí programů v sektoru neuniverzitních vysokých škol. Současná legislativa dělí vysoké školy na univerzitní a neuniverzitní. Jedná se svým způsobem o tradiční rozdělení nejen vysokoškolských institucí, ale i o jakousi přirozenou dělbu práce mezi nimi. Univerzitní vysoké školy vzdělávají a vychovávají odborníky s širším rozhledem a uplatnitelností. Ve chvíli, kdy opouštějí univerzitu, jsou teprve připraveni pro adaptační proces v konkrétním podniku a hodnoty tak začínají tvořit až po jeho ukončení. Absolvent neuniverzitní vysoké školy je v rámci svého studia úžeji profilován. Jeho dovednosti a znalosti odpovídají požadavkům na konkrétní položku v katalogu prací. Má možnost si profesi vyzkoušet již v průběhu studia v podobě praxe. Do zaměstnání již přichází připraven. Jedná se tak o základní ideový rozdíl v pojetí vzdělání, kdy oba druhy institucí cílí na různé skupiny uchazečů o studium a plní různé poslání i vůči aplikační praxi.

Anglicky

This paper deals with the idea of non-university higher education sector, its legislative grip and definition programs especially in the sector of non-university colleges. Current legislation divides high schools to university and non-university. It is a way of not only the traditional division of higher education institutions, but also a kind of natural division of labor between them. Universities educated and educate professionals with a broad overview and applicability. At the moment of leaving the university, they are only prepared for the adaptation process in a specific company. They start creating values after the end of the adaptation process. Non-university graduate is during his studies more closely profiled. His skills and knowledge meet the requirements of specific items in the catalog of works. He has an opportunity to try his profession during the course of study in the form of practice. He starts prepared his working career. That is a fundamental difference in the conception of ideology of education, both types of institutions are targeted at different groups of applicants and perform different missions.
Zobrazeno: 23. 11. 2024 15:19