CAHA, Zdeněk. Model fungování Fachhochschulen v Rakousku (Model of function of the Fachhochschul-Sector in Austria). Littera Scripta. České Budějovice: VŠTE v Českých Budějovicích, 2008, vol. 1, No 1, 13 pp. ISSN 1802-503X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Model fungování Fachhochschulen v Rakousku
Name in Czech Model fungování Fachhochschulen v Rakousku
Name (in English) Model of function of the Fachhochschul-Sector in Austria
Authors CAHA, Zdeněk (203 Czech Republic, guarantor).
Edition Littera Scripta, České Budějovice, VŠTE v Českých Budějovicích, 2008, 1802-503X.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/75081431:_____/08:00000075
Keywords in English Fachhochschul-Sector; Higher vocational education, model of function of the Fachhochschul-Sector, innovative gains and benefits
Tags KCJ5
Changed by The record has been imported from the library system. Changed: 8/10/2009 13:06.
Abstract
Následující příspěvek se zabývá tematikou neuniverzitního sektoru vysokoškolského vzdělávání v Rakousku, který je reprezentován sektorem vysokých odborných škol (Fachhochschulsektor). Pojem "Fachhochschule" je u nás poměrně znám, avšak jen málokdo disponuje bližšími vědomostmi o tom, na jaké bázi tento sektor vlastně funguje, jací aktéři na něm participují a jaké instrumenty jsou využívány k jeho úspěšnému profilování se. Cílem příspěvku je proto představit a osvětlit model, na jehož základě sektor "Fachhochschule" v Rakousku již bezmála čtrnáct let velmi úspěšně funguje a závěrem zhodnotit jeho inovativní přínos pro celý rakouský vysokoškolský systém.
Abstract (in English)
This article is concerned with the topic of a non-university type of Higher education institutions in Austria which is represented by the Fachhochschul-Sector (Higher vocational education). The term "Fachhochschule" is widely known in the Czech Republic but almost nobody dispose of further knowledge about it, about its basics, which participants are involved and which instruments are used to his successful shaping. The aim of this article is to introduce and to illuminate its model on which principle the Fachhochschul-Sector has worked in Austria to good effect for nearly fourteen years and in the end to evalute its innovative gains and benefits for the Austrian Higher education system as a whole.
PrintDisplayed: 2/5/2024 23:59