J 2024

Smart solutions in car dashboard interfaces as a response to needs of drivers and their assessment

DUDZIAK, Agnieszka, Andrzej KURANC, Grzegorz ZAJĄC, Szyszlak-Bargłowicz JOANNA, Słowik TOMASZ et. al.

Základní údaje

Originální název

Smart solutions in car dashboard interfaces as a response to needs of drivers and their assessment

Název česky

Chytrá řešení v rozhraních palubní desky automobilu jako reakce na potřeby řidičů a jejich hodnocení

Autoři

DUDZIAK, Agnieszka, Andrzej KURANC, Grzegorz ZAJĄC, Szyszlak-Bargłowicz JOANNA, Słowik TOMASZ, Ondrej STOPKA, Droździel PAWEŁ a Mária STOPKOVÁ

Vydání

Case Studies on Transport Policy, Netherlands, Elsevier Ltd. 2024, 2213-624X

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50703 Transport planning and social aspects of transport

Stát vydavatele

Nizozemské království

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Organizační jednotka

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

Klíčová slova česky

Osobní vozy, Palubní desky automobilů, Dotykové senzory, Rozptylování řidiče

Klíčová slova anglicky

Passenger cars Car dashboards Touch sensors Driver distraction

Štítky

Změněno: 12. 11. 2024 14:08, Ing. Barbora Langšádlová

Anotace

V originále

Current trends in the production of passenger cars focus on the development of the so-called intelligent cars, richly equipped with multimedia systems with uninterrupted access to the Internet, connected to digital road infrastructure leading to autonomous driving in the future. Such changes lead to the development of new solutions and testing them, first in laboratory conditions, and then in practical use with the participation of consumers, and especially drivers. Vehicle designers are guided by the idea of simplifying vehicle interfaces’ operation and making them more comfortable and easier to use, while maintaining safety standards for traveling people and other road users. However, the question arises whether they actually achieve the expected results. The authors of the work focused on selected solutions and on assessing the validity of using such solutions in terms of convenience and safety. Various factors influencing drivers' driving behavior were discussed, mainly related to media handling. The research was based on a survey questionnaire containing a number of questions addressed to people using particular systems. Vehicle users expressed their opinions on three solutions available on the market used in car cockpits (ASD – analogue switch dashboards, GSD – gesture/speech controlled dashboards, and TSD – touch screen dashboards). The analysis of the collected data made it possible to clarify the extent to which the use of the car cockpit is adapted to the actual needs of the users. In order to qualitatively evaluate the research results, correspondence and decision tree analyzes were used. The obtained results indicate significant differences in the assessment of communication interface solutions in groups of respondents due to different grouping variables.

Česky

Současné trendy ve výrobě osobních automobilů se zaměřují na vývoj tzv. inteligentních vozů, bohatě vybavených multimediálními systémy s nepřetržitým přístupem k internetu, napojených na digitální silniční infrastrukturu vedoucí k autonomnímu řízení v budoucnu. Tyto změny vedou k vývoji nových řešení a jejich testování nejprve v laboratorních podmínkách a poté v praktickém využití za účasti spotřebitelů a zejména řidičů. Konstruktéři vozidel se řídí myšlenkou zjednodušit ovládání rozhraní vozidla a učinit je pohodlnějšími a snadněji ovladatelnými při zachování bezpečnostních standardů pro cestující a ostatní účastníky silničního provozu. Nabízí se však otázka, zda skutečně dosahují očekávaných výsledků. Autoři práce se zaměřili na vybraná řešení a na posouzení oprávněnosti použití takových řešení z hlediska pohodlí a bezpečnosti. Diskutovalo se o různých faktorech ovlivňujících chování řidičů při řízení, zejména v souvislosti s manipulací s médii. Výzkum byl založen na dotazníkovém šetření obsahujícím řadu otázek adresovaných lidem používajícím konkrétní systémy. Uživatelé vozidel vyjádřili své názory na tři na trhu dostupná řešení používaná v kokpitech automobilů (ASD – analogové ovládací panely, GSD – ovládání gesty/řečí a TSD – dotykové panely). Analýza nasbíraných dat umožnila objasnit, do jaké míry je využití kokpitu vozu přizpůsobeno skutečným potřebám uživatelů. Pro kvalitativní vyhodnocení výsledků výzkumu byly použity analýzy korespondence a rozhodovacího stromu. Získané výsledky naznačují významné rozdíly v hodnocení řešení komunikačních rozhraní ve skupinách respondentů v důsledku různých seskupovacích proměnných.

Přiložené soubory