D 2020

Risk and integrative approach to indoor environment quality in buildings

KRAUS, Michal and Ingrid JUHÁSOVÁ ŠENITKOVÁ

Basic information

Original name

Risk and integrative approach to indoor environment quality in buildings

Name in Czech

Riziko a integrovaný přístup ke kvalitě vnitřního prostředí budov

Authors

KRAUS, Michal (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Ingrid JUHÁSOVÁ ŠENITKOVÁ (703 Slovakia, belonging to the institution)

Edition

Neuveden, 20th International Multidisciplinary Scientific GeoConference, SGEM 2020, p. 625-630, 6 pp. 2020

Publisher

International Multidisciplinary Scientific Geoconference

Other information

Language

English

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

20101 Civil engineering

Country of publisher

Bulgaria

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/75081431:_____/20:00001940

Organization unit

Institute of Technology and Business in České Budějovice

ISSN

Keywords (in Czech)

Interiér; kvalita vnitřního prostředí; vnitřní ovzduší; udržitelnost; budova; Syndrom nezdravých budov

Keywords in English

Indoor; indoor environmental quality; indoor air; sustainability; building; sick building syndrome

Tags

Změněno: 11/2/2021 13:23, Ing. Barbora Langšádlová

Abstract

V originále

The current building sector is undergoing major changes due to increased pressure to reduce energy consumption in buildings and increase the share of renewable energy sources. Modern systems and technologies can save energy, but also affect the quality of the indoor environment. In terms of air quality, attention was paid to the exterior, such as emission limits, etc. The indoor environment is generally a physical reality that surrounds the living organism with which it interacts, and which constantly contributes to its physical state. In both new and refurbished existing buildings, users are increasingly facing problems with thermal comfort, air quality and other components of the indoor environment. The discomfort often leads to Sick Building Syndrome. Energy-saving measures - window replacement and thermal insulation of the building envelope - are a very common reason. The indoor environment is a significant factor affecting the quality of buildings with an impact on the environment, work productivity and health of users. Energy-saving measures such as window replacement and thermal insulation of the building envelope are a very common reason. An integrated approach to the creation of the internal environment includes, inter alia reducing the production of pollutants in the indoor environment, maintaining the optimum humidity level, meeting hygiene requirements for air exchange, and preventing the access of pollutants from the outside.

In Czech

Současný sektor budov prochází zásadními změnami v důsledku zvýšeného tlaku na snižování spotřeby energie v budovách a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Moderní systémy a technologie mohou šetřit energii, ale také ovlivňovat kvalitu vnitřního prostředí. Z hlediska kvality ovzduší byla pozornost věnována exteriéru, jako jsou emisní limity atd. Vnitřní prostředí je obecně fyzická realita, která obklopuje živý organismus, s nímž interaguje, a která neustále přispívá k jeho fyzickému stavu. V nových i rekonstruovaných stávajících budovách se uživatelé stále více potýkají s problémy s tepelnou pohodou, kvalitou vzduchu a dalšími složkami vnitřního prostředí. Nepohodlí často vede k Syndromu nemocných budov. Energeticky úsporná opatření – výměna oken a tepelná izolace obvodového pláště budovy - jsou velmi častým důvodem rozvoje SBS. Vnitřní prostředí je významným faktorem ovlivňujícím kvalitu budov s dopadem na životní prostředí, produktivitu práce a zdraví uživatelů. Integrovaný přístup k vytváření vnitřního prostředí zahrnuje mimo jiné snížení produkce znečišťujících látek ve vnitřním prostředí, udržování optimální úrovně vlhkosti, splnění hygienických požadavků na výměnu vzduchu a zabránění přístupu znečišťujících látek zvenčí.

Files attached

SGEM2020_KRAUS_3_souhrn.pdf
Request the author's version of the file