KAŇKOVSKÝ, Aleš a Martin DĚDIČ. A Solution of Wheelchair Accessibility in Existing Building – Apartment Building in Kraslice. In Yilmaz I.,Marschalko M.,Drusa M. IOP Conference Series: Materials Science and Engineering. Neuveden: IOP Publishing. s. 1-8. ISSN 1757-8981. doi:10.1088/1757-899X/960/4/042089. 2020.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název A Solution of Wheelchair Accessibility in Existing Building – Apartment Building in Kraslice
Název česky Řešení bezbariérového přístupu ve stávající budově - bytový dům v Kraslicích
Autoři KAŇKOVSKÝ, Aleš (203 Česká republika, garant, domácí) a Martin DĚDIČ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Neuveden, IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, od s. 1-8, 8 s. 2020.
Nakladatel IOP Publishing
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 20101 Civil engineering
Stát vydavatele Velká Británie a Severní Irsko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
Kód RIV RIV/75081431:_____/20:00001921
Organizační jednotka Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
ISSN 1757-8981
Doi http://dx.doi.org/10.1088/1757-899X/960/4/042089
Klíčová slova česky Bezbariérový vstup; bytový dům; imobilita osob
Klíčová slova anglicky Barrier-free entrance; apartment building; immobility of persons
Štítky KST8, RIV20, SCOPUS
Změnil Změnila: Ing. Barbora Langšádlová, učo 16591. Změněno: 18. 1. 2021 08:23.
Anotace
The aim of this paper is to provide information about solution possibilities in the design of wheelchair accessibility in the existing apartment building. Given the growing population of the elderly, and the efforts to integrate people with health disabilities into society, greater emphasis is placed on ensuring a barrier-free environment in public places, in public infrastructure and at public buildings. Infrastructure, premises, and buildings without barrier-free modifications make it difficult to use and move around or through it. The government is actively trying to resolve these things by creating new texts of building laws, decrees and building standards and by tightening the rules for issuing building permits for new buildings. At the same time, the building authorities have the power to order the owner of the building or place its construction modification to ensure the barrier-free environment. An example will be given to the existing apartment building in Kraslice city in the Czech Republic, where the building authority ordered an owner of the building to secure construction modifications for the barrier-less use of the building. The solution of barrier-less use of the apartment building for persons with reduced mobility is based from the building layout, possibilities and needs of persons in a wheelchair and persons with a baby stroller, as well as from the building layout and possibilities of persons using crutches, sticks, walkers or other equipment for walking, pregnant women and persons accompanying children under three years of age. The design of the wheelchair accessibility of the apartment building is based on the applicable building law, relevant decrees and building standards, as well as on the implementation possibilities, taking into account aspects such as the existing layout and its possibilities, structure system design, technical equipment, possibilities of surrounding area and investor's financial options. The result is the realization of barrier-free entrance into the apartment building based on the most feasible design, which best analyzed all the above aspects.
Anotace česky
Cílem této práce je poskytnout informace o možnostech řešení při návrhu bezbariérových přístupů ve stávajícím bytovém domě. Vzhledem k rostoucí populaci starších osob a snahám o začlenění osob se zdravotním postižením do společnosti je kladen větší důraz na zajištění bezbariérového prostředí na veřejných místech, ve veřejné infrastruktuře a ve veřejných budovách. Infrastruktura, prostory a budovy bez bezbariérových úprav znesnadňují její používání a pohyb po ní nebo přes ni. Vláda se aktivně snaží tyto věci vyřešit vytvořením nových textů stavebních zákonů, vyhlášek a stavebních norem a zpřísněním pravidel pro vydávání stavebních povolení pro nové budovy. Současně mají stavební úřady pravomoc nařídit vlastníkovi budovy nebo provést její stavební úpravu, aby bylo zajištěno bezbariérové prostředí. Jako příklad bude uveden stávající bytový dům ve městě Kraslice v České republice, kde stavební úřad nařídil vlastníkovi budovy zajistit stavební úpravy pro bezbariérové využití budovy. Řešení bezbariérového využití bytového domu pro osoby se sníženou pohyblivostí vychází z dispozičního řešení budovy, možností a potřeb osob na invalidním vozíku a osob s dětským kočárkem, dále z dispozičního řešení a možností osob využívajících berle, hole, chodítka nebo jiné pomůcky pro chůzi, těhotné ženy a osoby doprovázející děti do tří let. Návrh bezbariérovosti bytového domu vychází z platného stavebního zákona, příslušných vyhlášek a stavebních norem, jakož i z možností realizace s přihlédnutím k aspektům, jako je stávající dispozice a její možnosti, návrh systému konstrukce, technické vybavení, možnosti okolí a finanční možnosti investora. Výsledkem je realizace bezbariérového vstupu do bytového domu na základě nejsnadnějšího návrhu, který nejlépe analyzuje všechny výše uvedené aspekty.
VytisknoutZobrazeno: 29. 3. 2024 16:38