D 2019

Energy performance of the commercial buildings with the glass facades

KRAUS, Michal a Ingrid JUHÁSOVÁ ŠENITKOVÁ

Základní údaje

Originální název

Energy performance of the commercial buildings with the glass facades

Název česky

Energetická náročnost komerčních budov s prosklenou fasádou

Autoři

KRAUS, Michal (203 Česká republika, garant, domácí) a Ingrid JUHÁSOVÁ ŠENITKOVÁ (703 Slovensko, domácí)

Vydání

1. vyd. Sofia (Bulgaria), 19th International Multidisciplinary Scientific GeoConference, SGEM 2019: Nano, Bio, Green and Space Technologies for a Sustainable Future, Issue 6.3, od s. 421-427, 7 s. 2019

Nakladatel

STEF92 TECHNOLOGY LTD

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

20100 2.1 Civil engineering

Stát vydavatele

Bulharsko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Odkazy

URL

Kód RIV

RIV/75081431:_____/19:00001834

Organizační jednotka

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

ISBN

978-619-7408-99-7

ISSN

Klíčová slova česky

Energetická náročnost; prosklená fasáda; solární energie; energie; primární energie

Klíčová slova anglicky

Energy performance; glazed facade; solar energy; energy; primary energy

Štítky

NPS, RIV20, SCOPUS
Změněno: 8. 12. 2020 17:22, Kateřina Nygrýnová

Anotace

ORIG CZ

V originále

The contribution deals with the energy performance of variants of the building with the glazed cladding. Nowadays, glass facades on commercial buildings are a big fashion hit. Correct adjustment of the glazed surfaces helps us to warm the interior in the cold months, but in the summer months, the interior space becomes overheated. These buildings then look truly original, modern and architecturally interesting. The paper offers possibilities of the structural design of facade shielding and compares the results of energy performance evaluation of the building without shielding, with shielding, with solar collectors and photovoltaic panels. Solar energy is used almost everywhere in the world. The exceptions are the polar region. Solar energy can be converted into heat or electricity. The comparison and evaluation of four variants of the solution from the energy point of view is presented within the paper. It concludes that in a given simulated situation, the best option is a building with solar collectors. It emphasizes, however, that the conclusions cannot be applied across the board. The big advantage compared to the given models is the much lower emission value when using solar collectors compared to other models. This value is up to 70% lower. This is very important environmental and sustainable factor. The issue of sustainable development is receiving increasing attention, and for this reason, the use of fossil fuels should be gradually phased out and replaced by renewable energy sources.

Česky

Příspěvek se zabývá energetickou náročností variantního provedení budovy se zaklenou fasádou. V dnešní době jsou skleněné fasády na komerčních budovách velkým módním hitem. Správné nastavení prosklených ploch nám pomáhá v chladných měsících zahřát interiér, ale v letních měsících se vnitřní prostor přehřívá. Tyto budovy pak vypadají skutečně originálně, moderně a architektonicky zajímavě. Příspěvek nabízí možnosti konstrukčního řešení fasádního stínění a porovnává výsledky hodnocení energetické náročnosti budovy bez stínění, se stíněním, se solárními kolektory a fotovoltaickými panely. Solární energie se používá téměř všude na světě. Výjimkou je polární oblast. Solární energii lze přeměnit na teplo nebo elektřinu. V příspěvku je uvedeno srovnání a vyhodnocení čtyř variant řešení z energetického hlediska. Dospívá se k závěru, že za dané simulované situace je nejlepší volbou budova se solárními kolektory. Zdůrazňuje však, že závěry nelze uplatnit plošně. Velkou výhodou oproti uvedeným modelům je mnohem nižší hodnota emisí při použití solárních kolektorů ve srovnání s jinými modely. Tato hodnota je až o 70% nižší. To je velmi důležitý environmentální a udržitelný faktor. Problematice udržitelného rozvoje se věnuje stále větší pozornost, a proto by mělo být používání fosilních paliv postupně ukončováno a nahrazováno obnovitelnými zdroji energie.
Zobrazeno: 19. 1. 2025 00:28