J 2020

Reverse reconstruction of surface topography from residual stress after chip-forming machining of the material

VALÍČEK, Jan, Marta HARNIČÁROVÁ, Milena KUŠNEROVÁ, M. ŠAJGALÍK, Ján KMEC et. al.

Basic information

Original name

Reverse reconstruction of surface topography from residual stress after chip-forming machining of the material

Name in Czech

Reverzní rekonstrukce povrchové topografie ze zbytkového napětí po třískovém obrábění materiálu

Authors

VALÍČEK, Jan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Marta HARNIČÁROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Milena KUŠNEROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), M. ŠAJGALÍK (703 Slovakia), Ján KMEC (203 Czech Republic, belonging to the institution), I. KOPAL (703 Slovakia), A. PANDA (703 Slovakia) and Zuzana PALKOVÁ (703 Slovakia, belonging to the institution)

Edition

Materialwissenschaft und Werkstofftechnik, Německo, Wiley-VCH Verlag, 2020, 0933-5137

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

20301 Mechanical engineering

Country of publisher

Germany

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

URL

RIV identification code

RIV/75081431:_____/20:00001756

Organization unit

Institute of Technology and Business in České Budějovice

DOI

http://dx.doi.org/10.1002/mawe.202000017

UT WoS

000532585700005

Keywords (in Czech)

Zbytkové napětí; drsnost povrchu; třískové obrábění; deformace; mechanické vlastnosti

Keywords in English

Residual stress; surface roughness; chip-forming machining; deformation; mechanical properties

Tags

CHS, RIV20, SCOPUS, WOS
Změněno: 5/6/2020 08:20, Kateřina Nygrýnová

Abstract

ORIG CZ

V originále

Residual stress is induced in the sample of a material stressed by external forces (tension, pressure, thermal stress, etc.) from the beginning of the stress. An instantaneous level is a function of the intensity of the external deformation work, the time and speed of the deformation, and the degree of immediate surface and volume deformation. It is proportional to the individual deformation limits, i. e., the elastic limit, yield point, flexural strength and breach limit; the maximum is reached at the level of the breach limit. Furthermore, it is dependent on the physical-mechanical properties of the material and on the method, i. e., the technology of straining, or machining. The same applies to the roughness distribution and other topographical features on the machined surface. The tension that has not been exhausted is partly returned to the volume of the sample and partly acts in contact with space, within a certain distance and time. This paper aims to present a reverse reconstruction of the surface topography from residual stresses after chip-forming machining of the material. Our original approach to the solution fully exploits the rules of roughness distribution and other topographic features of the surfaces of the given materials after machining, not only by chip-forming machining.

In Czech

Zbytkové napětí je indukováno ve vzorku materiálu namáhaného vnějšími silami (napětí, tlak, tepelné napětí atd.) Od začátku napětí. Okamžitá úroveň je funkcí intenzity vnější deformační práce, času a rychlosti deformace a stupně okamžité deformace povrchu a objemu. Je úměrná individuálním limitům deformace, tzn. e. mez pružnosti, mez kluzu, pevnost v ohybu a mez porušení; maximum je dosaženo na úrovni limitu porušení. Dále je to závislé na fyzikálně-mechanických vlastnostech materiálu a na způsobu, tzn. např. technologie napínání nebo obrábění. Totéž platí pro rozdělení drsnosti a další topografické znaky na obrobené ploše. Napětí, které nebylo vyčerpáno, je částečně vráceno do objemu vzorku a částečně působí v kontaktu s prostorem, v určité vzdálenosti a čase. Tato práce si klade za cíl představit reverzní rekonstrukci povrchové topografie ze zbytkových napětí po obrábění materiálu na třísky. Náš původní přístup k řešení plně využívá pravidla distribuce drsnosti a dalších topografických rysů povrchů daných materiálů po obrábění, nejen pomocí třískového obrábění.
Displayed: 22/12/2024 13:31