J 2019

OPINIONS ON OFFERING MANAGERIAL POSITIONS FOR WOMEN: THE CASE FROM EASTERN SLOVAKIA

DOBROVIČ, Ján, Bohuslava MIHALČOVÁ, Michal PRUŽINSKÝ, Jozefína HVASTOVÁ, Petra PÁRTLOVÁ et. al.

Basic information

Original name

OPINIONS ON OFFERING MANAGERIAL POSITIONS FOR WOMEN: THE CASE FROM EASTERN SLOVAKIA

Name in Czech

STANOVISKA K NABÍDKÁM MANAŽERSKÝCH POZIC PRO ŽENY: PŘÍPAD Z VÝCHODNÍHO SLOVENSKO

Authors

DOBROVIČ, Ján (703 Slovakia, belonging to the institution), Bohuslava MIHALČOVÁ (703 Slovakia), Michal PRUŽINSKÝ (703 Slovakia), Jozefína HVASTOVÁ (703 Slovakia), Petra PÁRTLOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Mariusz SROKA (616 Poland)

Edition

Polish Journal of Management Studies, Częstochowa, Poland, Faculty of Management, Czestochowa University of Technology, 2019, 2081-7452

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50204 Business and management

Country of publisher

Poland

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

URL

RIV identification code

RIV/75081431:_____/19:00001699

Organization unit

Institute of Technology and Business in České Budějovice

DOI

http://dx.doi.org/10.17512/pjms.2019.20.2.18

UT WoS

000510862400018

Keywords (in Czech)

rod; rodové rozdíly; manažerská pozice; stereotyp; role; diskriminace

Keywords in English

gender; gender gap; managerial position; stereotype; role; discrimination

Tags

PRI, RIV19, SCOPUS, WOS
Změněno: 23/4/2020 10:52, Ing. Anna Palokha

Abstract

ORIG CZ

V originále

The Global Gender Gap Report 2018 benchmarks national gender gaps on economic, education, health and political criteria, and provides country rankings that allow for effective comparisons across regions and income groups. (The World Economic Forum, The Global Gender Gap Report, 2018). The situation varies from country to country despite the activities of the European Commission to harmonize existing disparities. Generally, Global Gender Gap slightly decreases, but in the contrary, it increased in Slovak Republic. At present the country is ranking within 149 benchmarked countries at 83rd position in the Report and having closed slightly more than 69% of its overall gender gap. The study presents the results of research focused on some aspects of assigning both the male and female on managerial positions. There is created sample of respondents of male and female managers from companies in Eastern Slovakia. Most of them are doing business in both the automotive repair industry and companies with similar branch activities. The results were drawn in way of applying the Chi-squared test of independence. Originality of this paper lies in displaying situation in Eastern part of Slovakia where business environment is characterized by slower economic development and traditional conservative social values than in western part of country.

In Czech

Ve zprávě Global Gender Gap Report 2018 se porovnávají národní genderové rozdíly v ekonomických, vzdělávacích, zdravotních a politických kritériích a poskytuje se hodnocení zemí, které umožňuje efektivní porovnávání mezi regiony a příjmovými skupinami. (Světové ekonomické fórum, zpráva o globální rovnosti mezeře, 2018). Situace se v jednotlivých zemích liší, a to i přes aktivitám Evropské komise zaměřeným na harmonizaci stávajících rozdílů. Obecně platí, že globální genderová mezera se mírně snižuje, ale naopak, v České republice se zvýšila. V současnosti se země umísťuje v rámci 149 referenčních zemí na 83. místě ve zprávě a uzavřela o něco více než 69% svého celkového rodového rozdílu. V naší studii uvádíme výsledky výzkumu zaměřeného na některé aspekty přiřazování mužů a žen na manažerské pozice. Vytvořili jsme vzorek respondentů mužských a ženských manažerů ze společností na východním Slovensku. Většina z nich podniká v automobilovém opravárenském průmyslu a společnostech s podobnými odvětvovými činnostmi. Výsledky byly vypracovány tak, že se použila Chi-kvadrát test nezávislosti. Originálnost této práce spočívá v zobrazení situace na východě Slovenska, kde je podnikatelské prostředí charakterizované pomalejším hospodářským rozvojem a tradičními konzervativními sociálními hodnotami jako v západní části země.
Displayed: 14/11/2024 21:14