J
2020
Uranium tolerant phosphate solubilizing bacteria isolated from Gogi, a proposed uranium mining site in South India
SHREEDHAR, Sowmya, P.D. REKHA, Indaje YASHODHARA, Naregundi KARUNAKARA, Arun Ananthapadmanabha BHAGWATH et. al.
Basic information
Original name
Uranium tolerant phosphate solubilizing bacteria isolated from Gogi, a proposed uranium mining site in South India
Name in Czech
Bakterie solubilizující fosfát tolerantní k uranu izolované z Gogi, navrhovaného místa těžby uranu v jižní Indii
Authors
SHREEDHAR, Sowmya (356 India, guarantor, belonging to the institution), P.D. REKHA (356 India), Indaje YASHODHARA (356 India), Naregundi KARUNAKARA (356 India) and Arun Ananthapadmanabha BHAGWATH (356 India)
Edition
Applied Geochemistry, Spojené království, Elsevier, 2020, 0883-2927
Other information
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
20700 2.7 Environmental engineering
Country of publisher
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
RIV identification code
RIV/75081431:_____/20:00001692
Organization unit
Institute of Technology and Business in České Budějovice
Keywords (in Czech)
Bakterie solubilizující fosfáty; uran; diverzita; bioremediace; těžký kov
Keywords in English
Phosphate solubilizing bacteria; Uranium; Diversity; Bioremediation; Heavy metal
V originále
Remediation of uranium contamination presents a significant environmental problem worldwide. Bioremediation has gained increasing importance as a feasible and eco-friendly strategy. Uranium tolerant phosphate solubilizing bacteria are considered as important candidates in the development of bioremediation technology. In this context, we have isolated bacteria from a proposed uranium mining site, Gogi in the Bhima river belt of Karnataka (South India) with special reference to phosphate solubilizers. Out of 270 bacteria isolated, 14 isolates solubilized 148.5-1226.6 mgL-1 phosphate from 5 g L-1 tri-calcium phosphate accompanied by drop in media pH from an initial 6.9 to pH values between 3.9 and 6.3. Phylogenetic analysis of 14 phosphate solubilizing bacteria by 16S rRNA gene sequencing grouped them into three phyla, namely Firmicutes, Proteobacteria and Actinobacteria. When tested for uranium sensitivity, 12 of the 14 phosphate solubilizing isolates showed significant (p < 0.01) tolerance to uranium (4.1%-26.1%) compared to the reference strain Escherichia coli ATCC 25922T. This demands further in-depth studies on microbial inhabitants from such complex environmental conditions that could provide better agents and insights for remediation technology.
In Czech
Sanace kontaminace uranu představuje celosvětový významný environmentální problém. Bioremediace nabývá na významu jako proveditelná a ekologická strategie. Bakteriální solubilizační bakterie tolerantní k uranu jsou považovány za důležité kandidáty ve vývoji bioremediační technologie. V této souvislosti jsme izolovali bakterie z navrhovaného místa těžby uranu, Gogi v říčním pásu Bhima v Karnatace (jižní Indie) se zvláštním odkazem na solubilizátory fosfátů. Z 270 izolovaných bakterií bylo 14 izolátů rozpuštěno 148,5-1226,6 mgL-1 fosfátu z 5 g L-1 trifosfátu vápenatého doprovázeno poklesem pH média z počátečních 6,9 na hodnoty pH mezi 3,9 a 6,3. Fylogenetická analýza 14 bakterií solubilizujících fosfáty 16S rRNA genovým sekvenováním je seskupila do tří fyla, jmenovitě Firmicutes, Proteobacteria a Actinobacteria. Při testování citlivosti na uran vykazovalo 12 ze 14 izolátů solubilizujících fosfáty významnou (p <0,01) toleranci vůči uranu (4,1%-26,1%) ve srovnání s referenčním kmenem Escherichia coli ATCC 25922T. To vyžaduje další hloubkové studie o mikrobiálních obyvatelích z takových složitých podmínek prostředí, které by mohly poskytnout lepší prostředky a poznatky o sanaci technologií.
Displayed: 15/11/2024 11:21