D 2018

COMPARISON OF LIQUIDUS AND SOLIDUS TEMPERATURES OF CONTINUOUSLY CAST STEELS DETERMINED BY DIFFERENT THERMO-ANALYTICAL METHODS

GRYC, Karel, Karel MICHALEK, Ladislav SOCHA, Michaela STROUHALOVÁ, Bedřich SMETANA et. al.

Basic information

Original name

COMPARISON OF LIQUIDUS AND SOLIDUS TEMPERATURES OF CONTINUOUSLY CAST STEELS DETERMINED BY DIFFERENT THERMO-ANALYTICAL METHODS

Name in Czech

POROVNÁNÍ TEPLOT LIKVIDU A SOLIDU SOUVISEJÍCÍCH CASTOVÝCH OCELÍ ZARUČENÝCH RŮZNOU TERMO-ANALYTICKOU METODOU

Authors

GRYC, Karel (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Karel MICHALEK (203 Czech Republic), Ladislav SOCHA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Michaela STROUHALOVÁ (203 Czech Republic) and Bedřich SMETANA (203 Czech Republic)

Edition

Česká republika, 27TH INTERNATIONAL CONFERENCE ON METALLURGY AND MATERIALS (METAL 2018), p. 128-135, 8 pp. 2018

Publisher

TANGER LTD, KELTICKOVA 62, SLEZSKA, OSTRAVA 710 00, CZECH REPUBLIC

Other information

Language

English

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

20501 Materials engineering

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/75081431:_____/18:00001665

Organization unit

Institute of Technology and Business in České Budějovice

ISBN

978-80-87294-84-0

UT WoS

000461832200016

Keywords (in Czech)

Ocel; teplota solidu; teplota likvidu; termická analýza; termodynamické výpočty

Keywords in English

Steel; solidus temperature; liquidus temperature; thermal analysis; thermodynamic calculations

Tags

MIN, RIV19, SCOPUS, WOS

Links

LO1203, research and development project.
Změněno: 8/1/2020 14:42, Ing. Anna Palokha

Abstract

ORIG CZ

V originále

Thermo-analytical methods are commonly used for phase transformation temperature identification in a lot of science and industrial applications. Currently, there are most frequently methods based on very small samples analyses like a differential scanning calorimetry (DSC) and/or a differential thermal analysis (DTA) realised for various materials mostly in combination with a thermo-gravimetry (DSC/TG; DTA/TG respectively). The aim of such methods of tiny samples is to fit a transformation process without an influence of the sample mass and to get universal like conclusions. On the other hand, older direct thermal analytical method generally done on tens grams and larger samples are not so popular now excluding few applications regarding to cast iron and/or non-ferrous metals and their modifying process monitoring. However, simultaneous utilisation of both mentioned methods during determination of real steel liquidus (T-L) and solidus (T-s) temperatures leads to suppressing their individual disadvantages and enable to fit the results for such heterogeneous material like steel in the best possible way. The paper is focused on the discussion of T-L and T-s of 18 continuously cast steels analysed in the frame of No. LO1203 "Regional Materials Science and Technology Centre - Feasibility Program". The submitted evaluation shows an importance of the parallel utilization of methods, accuracy and reproducibility of the results and also the deviations of the experimentally determined T-L and T-s and empirically calculated values of the industrial partner and values obtained by thermodynamic calculations.

In Czech

Termoanalytické metody se běžně používají pro identifikaci teploty fázové transformace v mnoha vědeckých a průmyslových aplikacích. V současné době existují nejčastěji metody založené na analýzách velmi malých vzorků, jako je diferenční skenovací kalorimetrie (DSC) a / nebo diferenční termická analýza (DTA) realizovaná pro různé materiály většinou v kombinaci s termogravimetrií (DSC / TG; DTA / TG). Cílem takových metod malých vzorků je přizpůsobit transformační proces bez ovlivnění hmoty vzorku a získat univerzální závěry. Na druhou stranu, starší metoda přímé termální analytické analýzy obecně prováděná na desítkách gramů a větších vzorcích, nejsou tak populární, s vyloučením několika aplikací týkajících se litiny a / nebo neželezných kovů a jejich monitorování procesu modifikace. Současné využití obou zmíněných metod při stanovení teploty skutečné tekuté oceli (T-L) a pevné látky (T-s) však vede k potlačení jejich individuálních nevýhod a umožňuje co nejlépe přizpůsobit výsledky takového heterogennímu materiálu, jako je ocel. Příspěvek je zaměřen na diskusi o T-L a T-s 18 kontinuálně litých ocelí analyzovaných v rámci č. LO1203 „Regionální centrum vědy a technologie materiálů - Program proveditelnosti“. Předložené hodnocení ukazuje důležitost paralelního využití metod, přesnosti a reprodukovatelnosti výsledků a také odchylek experimentálně stanovených T-L a T-s a empiricky vypočtených hodnot průmyslového partnera a hodnot získaných termodynamickými výpočty.
Displayed: 22/11/2024 21:45