KRAMÁŘOVÁ, Zuzana. Technical infrastructure of the area in the brownfield cataloging process. In Coisson E.,Rybak J.,Decky M.,Segalini A.,Drusa M.,Marschalko M.,Dabija A.-M.,Yilmaz I. IOP Conference Series: Materials Science and Engineering. 9th ed. Spojené království: Institute of Physics Publishing. p. 1-7. ISSN 1757-8981. doi:10.1088/1757-899X/471/9/092002. 2019.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Technical infrastructure of the area in the brownfield cataloging process
Name in Czech Technická infrastruktura území v procesu katalogizace brownfieldů
Authors KRAMÁŘOVÁ, Zuzana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 9. vyd. Spojené království, IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, p. 1-7, 7 pp. 2019.
Publisher Institute of Physics Publishing
Other information
Original language English
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 20103 Architecture engineering
Country of publisher United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
RIV identification code RIV/75081431:_____/19:00001650
Organization unit Institute of Technology and Business in České Budějovice
ISSN 1757-8981
Doi http://dx.doi.org/10.1088/1757-899X/471/9/092002
UT WoS 000465811804023
Keywords (in Czech) Budovy; Databázové systémy; Zákony a legislativa; Urbanismus; Stavba budov; Ekologická kontaminace; Návrh protipožární bezpečnosti; Legislativní rámce; Technické podmínky; Technická infrastruktura
Keywords in English Buildings; Database systems; Laws and legislation; Urban planning; Building construction; Ecological contamination; Fire safety designs; Legislative frameworks; Technical conditions; Technical infrastructure
Tags A_UUP, RIV19, SCOPUS, WOS
Changed by Changed by: Ing. Anna Palokha, učo 18083. Changed: 13/12/2019 14:06.
Abstract
The issue of brownfields is currently one of the frequently discussed topics both in the sphere of spatial planning and in related areas such as building construction, data models of buildings, or environment. This issue is not local in character, but is tied to human civilization on a global scale. Of course, brownfield issues can be divided into several separate sub-areas. These are, above all, the area of identification and cataloguing, the area of exploration and rehabilitation of particular localities, especially in terms of remediation of ecological contamination, as well as the area of actual revitalization of individual localities and consequently further monitoring after revitalization. Parallel to these components is the implementation of the issue into the legislative framework of a particular state. The Legislative Base of the Czech Republic was dealt with as part of the contribution to the WMCEAUP Symposium in 2016. It was followed by a series of expert papers focusing on the cataloguing of brownfield sites from various points of view - building technical condition, fire safety design of buildings, transport infrastructure and others. This article is a further continuation and deals with brownfield databases in terms of monitored phenomena of the technical infrastructure. Within the legislation of the Czech Republic, the cataloguing is solved both by means of territorial analytical documents of municipalities and by means of territorial studies. In the case of municipalities' territorial analyses, brownfields are classified as the observed phenomenon No.: 4a. However, it is not yet specified which data will be tracked (except location). In spatial studies, content is defined very freely, as it is a very general tool for spatial planning. Since, apart from the building law, the issue of brownfields in the Czech Republic is not legislatively treated, there is no uniform methodology for the identification and cataloguing of brownfields. Therefore, the content of individual databases is always compiled solely according to the requirements of the submitter of the study. However, the areas of information that appear regularly in databases can be traced. One of these is information about the technical infrastructure. This information is initially divided into two sub-areas - information on the possibilities of connecting particular site and the area of inner structure of existing distributions.
Abstract (in Czech)
Problematika brownfields je v současnosti jedním z často diskutovaných témat jak v oblasti územního plánování, tak v souvisejících oblastech, jako je pozemní stavitelství, datové modely budov nebo životní prostředí. Tento problém nemá místní charakter, ale je vázán na lidskou civilizaci v celosvětovém měřítku. Otázky brownfields lze samozřejmě rozdělit do několika samostatných podoblastí. Jedná se především o oblast identifikace a katalogizace, oblast zkoumání a rehabilitace jednotlivých lokalit, zejména z hlediska sanace ekologické kontaminace, a také oblasti skutečné revitalizace jednotlivých lokalit a následně dalšího monitorování po revitalizaci. Paralelně s těmito složkami je implementace problematiky do legislativního rámce konkrétního státu. Legislativní základna České republiky byla řešena v rámci příspěvku na sympozium WMCEAUP v roce 2016. Následovala řada odborných prací zaměřených na katalogizaci brownfields z různých hledisek - stavební stav, požární bezpečnost projektování budov, dopravní infrastruktury a dalších. Tento článek je dalším pokračováním a zabývá se databázemi brownfieldů z hlediska sledovaných jevů technické infrastruktury. V rámci legislativy České republiky je katalogizace řešena jak prostřednictvím územních analytických dokumentů obcí, tak prostřednictvím teritoriálních studií. V případě územních analýz obcí jsou brownfields klasifikovány jako pozorovaný jev č. 4a. Zatím však není určeno, která data budou sledována (kromě umístění). V prostorových studiích je obsah definován velmi volně, protože se jedná o velmi obecný nástroj územního plánování. Protože s výjimkou stavebního zákona není problematika brownfields v České republice legislativně řešena, neexistuje jednotná metodika pro identifikaci a katalogizaci brownfields. Obsah jednotlivých databází je proto vždy sestavován výhradně podle požadavků zadavatele studie. Lze však vysledovat oblasti informací, které se pravidelně objevují v databázích. Jedním z nich jsou informace o technické infrastruktuře. Tato informace je zpočátku rozdělena do dvou podoblastí - informace o možnostech propojení konkrétního místa a oblasti vnitřní struktury existujících distribucí.
PrintDisplayed: 29/3/2024 03:16