J
2019
Possibilities of Using Unmanned Aerial Vehicles for Biological Protection of Airports in Europe
KAMPF, Rudolf, Jiří HANZL, Ondrej STOPKA a Iwona RYBICKA
Základní údaje
Originální název
Possibilities of Using Unmanned Aerial Vehicles for Biological Protection of Airports in Europe
Název česky
Možnosti využití bezpilotních vzdušných dopravních prostředků pro biologickou ochranu letišť v Evropě
Vydání
SCIENTIFIC JOURNAL OF SILESIAN UNIVERSITY OF TECHNOLOGY-SERIES TRANSPORT, Gliwice, Poland, FAC TRANSPORT SILESIAN UNIV TECHNOLOGY, AKADEMICKA 2A RM NO 45, GLIWICE, 44100, POLAND, 2019, 0209-3324
Další údaje
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
20104 Transport engineering
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/75081431:_____/19:00001614
Organizační jednotka
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Klíčová slova česky
bezpilotní vzdušné dopravní prostředky; regulace provozu UAV; úřad pro civilní letectví; systém bezpilotních letadel
Klíčová slova anglicky
unmanned aerial vehicles; UAV operation regulation; civil aviation authority; unmanned aircraft system
Návaznosti
LTC17040, projekt VaV.
V originále
This paper offers a comparison of selected European countries´ approaches to the civil and commercial use of Unmanned Aerial Vehicles (UAV) with the approach and rules set by the Civil Aviation Authority (CAA) in the Czech Republic. The authors specially focused on the differences in the approaches of individual authorities, which regulate the use of unmanned vehicles in the countries concerned in order to emphasise the inconsistency of rules within the European Economic Area. In the other part of the paper, the authors outline the possibilities of using unmanned aerial vehicles (drones), particularly dealing with increasing safety in air transport as a complement to biological protection of airports, and propose their original idea of the system.
Česky
Tento příspěvek nabízí srovnání vybraných evropských zemí v přístupu k civilnímu a komerčnímu využití bezpilotních vzdušných dopravních prostředků (UAV) s přístupem a pravidly stanovenými Úřadem pro civilní letectví (CAA) v České republice. Autoři se zaměřili zejména na rozdíly v přístupech jednotlivých úřadů, které upravují používání bezpilotních dopravních prostředků v dotčených zemích s cílem zdůraznit nesoulad pravidel v Evropském hospodářském prostoru. V další části práce autoři nastíní možnosti využití bezpilotních vzdušných dopravních prostředků (dronů), zejména v souvislosti se zvyšováním bezpečnosti v letecké dopravě jako doplněk k biologické ochraně letišť včetně návrhu jejich originální představy o systému bezpilotních letadel.
Zobrazeno: 4. 1. 2025 01:07