NÝVLT, Vladimír and Radimír NOVOTNÝ. Ontology as a Tool for Building Life Cycle Modelling. In Drusa M.,Coisson E.,Marschalko M.,Dabija A.-M.,Rybak J.,Decky M.,Segalini A.,Yilmaz I. 3rd World Multidisciplinary Civil Engineering, Architecture, Urban Planning Symposium, WMCAUS 2018, Conference proceedings in IOP Conference Series: Risk management and Mitigation Planning, Volume 471, Issue 10. 1. vyd. Spojené Království: Institute of Physics Publishing. p. nestránkováno, 8 pp. ISSN 1757-8981. doi:10.1088/1757-899X/471/10/102007. 2019.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Ontology as a Tool for Building Life Cycle Modelling
Name in Czech Ontologie jako nástroj modelování životního cyklu staveb
Authors NÝVLT, Vladimír (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Radimír NOVOTNÝ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Spojené Království, 3rd World Multidisciplinary Civil Engineering, Architecture, Urban Planning Symposium, WMCAUS 2018, Conference proceedings in IOP Conference Series: Risk management and Mitigation Planning, Volume 471, Issue 10, p. nestránkováno, 8 pp. 2019.
Publisher Institute of Physics Publishing
Other information
Original language English
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 20101 Civil engineering
Country of publisher United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
RIV identification code RIV/75081431:_____/19:00001507
Organization unit Institute of Technology and Business in České Budějovice
ISSN 1757-8981
Doi http://dx.doi.org/10.1088/1757-899X/471/10/102007
UT WoS 000465811805022
Keywords (in Czech) Modelování; BIM; taxonomie; ontologie; životní cyklus
Keywords in English Modelling; BIM; taxonomy; ontology; Life cycle
Tags BIM, RIV19, SCOPUS, WOS
Changed by Changed by: Mgr. Eva Hynešová, učo 23116. Changed: 7/6/2019 08:25.
Abstract
In this on research-based article, models presented further are representing complex concepts and facilitating their understanding. The models describe the categorization of the recorded knowledge obtained from the analysis of the monitored processes. Some of these models are descriptive (for example, the Venn diagram representing the interconnection of BIM spaces), others are predictive (e.g. a model representing the effects of BIM on the life cycle of a project), and others will be instructive-clarifying the sequence of actions that follow on to achieve a predefined output, such as a workflow model, representing authorization, identification, classification, aggregation, and usage. We can look at BIM as a framework modelling set of minimal sets of principles needed to model the basic building characteristics, along with a clear categorization of knowledge in identified and recorded models. Taxonomy is an effective and efficient way to organize and consolidate knowledge. A well-structured taxonomy allows for "meaningful gathering of experience". As we develop specialized taxonomies for organizing BIM domain knowledge, we will try to adopt the guidelines introduced by research. That is, the taxonomy is expected to be complex and complete; including classes that covering all the phenomena of our interest; based on decision-making rules, which are simple and stingy to assign instances to classes; and classes should be mutually exclusive. Moreover, because taxonomy is here as a tool for better understanding, these classes should be comprehensible and look natural.
Abstract (in Czech)
V tomto článku, který je založen na výzkumu, prezentované modely dále představují komplexní koncepty a usnadňují jejich pochopení. Modely popisují kategorizaci zaznamenaných poznatků získaných analýzou sledovaných procesů. Některé z těchto modelů jsou popisné (např. Vennův diagram reprezentující propojení prostor BIM), jiné jsou prediktivní (např. Model představující efekty BIM na životní cyklus projektu) a další budou instruktivní objasnění sled akcí, které navazují na dosažení předem definovaného výstupu, jako je model pracovního postupu, který představuje autorizaci, identifikaci, klasifikaci, agregaci a použití. Můžeme se podívat na BIM jako na rámcový modelový soubor minimálních sad principů potřebných pro modelování základních stavebních charakteristik, spolu s jasnou kategorizací znalostí v identifikovaných a zaznamenaných modelech. Taxonomie je efektivní a efektivní způsob organizace a konsolidace znalostí. Dobře strukturovaná taxonomie umožňuje "smysluplné shromažďování zkušeností". Při vývoji specializovaných taxonomií pro organizování znalostí o doméně BIM se budeme snažit přijmout směrnice zavedené výzkumem. Očekává se, že taxonomie bude komplexní a úplná; včetně tříd, které pokrývají všechny jevy našeho zájmu; založené na pravidlech rozhodování, které jsou jednoduché a lakomé přiřadit instance třídám; a třídy by se měly vzájemně vylučovat. Navíc, protože taxonomie je zde jako nástroj pro lepší porozumění, tyto třídy by měly být srozumitelné a vypadat přirozeně.
PrintDisplayed: 28/3/2024 20:30