ŠÁL, Jiří a Petra NOVÁKOVÁ. Monitoring the current state of the Czech section of horse-drawn railway České Budějovice – Linz and design of its revilatization. In Yilmaz I.,Rybak J.,Drusa M.,Dabija A.-M.,Segalini A.,Marschalko M.,Coisson E.,Decky M. IOP Conference Series: Materials Science and Engineering. 1. vyd. Prague: Institute of Physics Publishing. s. nestránkováno, 8 s. ISSN 1757-8981. 2019.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Monitoring the current state of the Czech section of horse-drawn railway České Budějovice – Linz and design of its revilatization
Název česky Monitoring současného stavu úseku české části Koněspřežné dráhy České Budějovice-Linec a návrh její revitalizace
Autoři ŠÁL, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí) a Petra NOVÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Prague, IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, od s. nestránkováno, 8 s. 2019.
Nakladatel Institute of Physics Publishing
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 20101 Civil engineering
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
Kód RIV RIV/75081431:_____/19:00001475
Organizační jednotka Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
ISSN 1757-8981
Klíčová slova česky Železnice; územní plánování; Kulturní dědictví
Klíčová slova anglicky Railroads; Urban planning; Cultural heritages
Štítky ATL, RIV19, SCOPUS
Změnil Změnila: Mgr. Eva Hynešová, učo 23116. Změněno: 11. 4. 2019 12:01.
Anotace
The article deals with the mapping of the remains of the Czech part of the České Budějovice Linz line. The horse-drawn railway is a national cultural heritage and one of the first major logistic activities of the Czech Republic. The work has confirmed little or no use of track relics and also confirms that the track is neglected and abandoned, although its remains are often in close proximity to current communications and are therefore easy to access. The relics are mostly surrounded by racing green, dilapidated and do not lead to any marked trails. An exception is made up of all four buildings on the territory of České Budějovice. For the last few buildings in front of the border with Austria, there is an educational trail. You cannot talk about the rest of the relics. During the research, relicts lying close to each other were classified into four locations. These locations are: České Budějovice, Kamenný Újezd, Velešín and Suchdol up to the border. Locations are more interesting for visitors because they have several objects close together, which can be more easily visited. Some objects are far apart and have not been included in the locations. In the article, we focus on the section about Holkov up to the border with Austria. The aim of the thesis is to propose measures to increase tourism on these track debris. The main question of the work, to find out the possibility of revitalizing a part of the track to make tourist attractions more attractive, proved to be possible. The work proposes new educational trails on horse drawn track on the remains of the track. These trails are located in the denser relic locations. Trails, positions, and stop counts are suggested for the nature trails, and they should be covered, but the panels themselves are not designed. It is also proposed to use modern technologies, usable in smart devices.
Anotace česky
Článek pojednává o zmapování pozůstatků české části koněspřežné dráhy České Budějovice-Linec. Koněspřežná dráha je národní kulturní památkou a jedním z prvních velkých logistických počinů na našem území. Práce potvrdila malé nebo žádné využití reliktů dráhy a také potvrzuje, že je dráha opomíjena a opuštěna, přestože se mnohdy její pozůstatky nachází v těsné blízkosti současných komunikací a je tak k nim snadný přístup. Relikty jsou většinou obklopeny náletovou zelení, chátrají a nevedou k nim žádné značené trasy. Výjimku tvoří všechny čtyři objekty na území Českých Budějovic. U posledních několika objektů před hranicemi se nachází naučná stezka. U zbylých reliktů o využití hovořit nelze. V průběhu výzkumu byly relikty ležící blízko sebe zatříděny do čtyř lokalit. Tyto lokality jsou: České Budějovice, kamenný Újezd, Velešín a Suchdol až hranice. Právě tyto lokality jsou zajímavější pro návštěvníky, jelikož skýtají několik objektů blízko sebe, které tak lze snadněji navštívit. Některé objekty jsou od sebe daleko, a proto nebyly zařazeny do lokalit. V článku se věnujeme části třetí a čtvrté: Holkov, Velešín – hranice s Rakouskem. Cílem naší práce je navržení opatření pro zvýšení turistického ruchu na těchto pozůstatcích dráhy. Hlavní otázka práce je zjistit možnost revitalizace části dráhy pro zatraktivnění památky pro turisty a odpověď na ní se projevila jako možná. Práce navrhuje nové naučné stezky s tématikou koněspřežné dráhy na pozůstatcích dráhy. Tyto stezky se nachází právě v lokalitách hustšího výskytu reliktů. U naučných stezek jsou navrženy trasy polohy a počty zastávek s informací, čeho by se měli týkat, ovšem samotné panely navrženy nejsou. Dále se navrhuje revitalizace a zprovoznění části dráhy pro turistické účely, napojení na stávající turistické trasy, případně použití moderních technologií, využitelných na chytrých zařízeních.
VytisknoutZobrazeno: 29. 3. 2024 08:40