TOMÁŠKOVÁ, Elena. Lexičeskoje otraženije postmajdannogo protivostojanija v internet-diskurse (Lexical reflection of postmaydan confrontation in internet discourse). Auspicia. České Budějovice: VŠERS, 2018, XV., No 2, p. 179-194. ISSN 1214-4967.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Lexičeskoje otraženije postmajdannogo protivostojanija v internet-diskurse
Name in Czech Lexikální odraz pomajdanovské konfrontace v internetovém diskurzu
Name (in English) Lexical reflection of postmaydan confrontation in internet discourse
Authors TOMÁŠKOVÁ, Elena.
Edition Auspicia, České Budějovice, VŠERS, 2018, 1214-4967.
Other information
Original language Ukrainian
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60201 General language studies
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Institute of Technology and Business in České Budějovice
Keywords (in Czech) pomajdanovská konfrontace; internetový diskurz; neologizmy; idiomy; kalambury; hovorový jazyk; jazyková agrese
Keywords in English "postmaydan confrontation; Internet discourse; neologisms; idioms; colloquial language; the language aggression
Tags ERIH, RJP_2
Changed by Changed by: Mgr. Eva Hynešová, učo 23116. Changed: 19. 12. 2018 09:09.
Abstract
V staťje isledujetsja komplex neologizmov, voznikšich v ruskom jazyke posle sobytij v Ukrajině (Majdan 2013-2014, Revolucija dostoinstva i vojenny konflikt na Donbasse). Sledstvijem etich sobytij stalo pojavlenije v razhovornom jazyke boľšogo količestva novych lexičeskich jedinic, kotoryje polučili pisˇmenuju fixaciju blagodarja internet-diskursu. Osoboje vnimanije uděljajetsja sposobu zakreplenija neologizmov v jazyke: iz komentarijev, postov v sociaľnych sětjach i blogov novyje lexemy čerez kolumnistiku popadajut v jazyk oficiaľnych sredstv massovoj komunikacii. V staťje rassmatrivajutsja kak slova-neologizmy, tak i slovosočetanija, kotoryje v rezuľtatě lexikalizacii stanovjatsja frazeologizmami. Podčjorkivajetsja značenije jazykovoj igry (kalamburov) pri obrazovanii novoj lexiki. Otměčajetsja vysokij urověň jazykovoj agresii, prisuščij rasmatrivajemomu segmentu lexiki.
Abstract (in Czech)
Článek zkoumá komplex neologizmů, které vznikly v ruském jazyce po událostech na Ukrajině (Maidan 2013-2014, Revoluce důstojnosti a vojenský konflikt na Donbasu). V důsledku těchto událostí se v mluveném jazyce objevilo velké množství nových lexikálních jednotek, které získaly písemnou fixaci zásluhou internetového diskurzu. Zvláštní pozornost je věnována způsobu fixace neologizmů v jazyce: z komentářů, příspěvků v sociálních sítích a blogů se neologizmy prostřednictvím autorských příspěvků (kolumnistika) dostanou do jazyka oficiálních médií. Článek zkoumá jak slova-neologizmy, tak i spojení, která se v důsledku lexikalizace stávají frazeologizmy. Při tvorbě nové slovní zásoby je zdůrazněn význam jazykové hry (slovní hříčky, kalambury). Vyznačuje se vysoká úroveň jazykové agrese, která je vlastní tomuto zkoumanému segmentu slovní zásoby.
Abstract (in English)
The paper investigates the complex of neologisms that have arisen in the Russian language after the events in Ukraine (Maydan in 2013-2014 years, the Revolution of dignity and military conflict in the Donbas). The consequence of these events is the emergence in the spoken language of a large number of new lexical units that have received a written fixation via Internet discourse. In the paper,particular attention is paid to the method of fixing neologisms in the language: new words from the comments, posts on social networks and blogs, via newspaper’ columns fall in the official language of the mass media. This paper discusses both words and phrases, which have becameidioms as a result of lexicalization. The importance of play on words (puns) in the formation of new vocabulary is stressed. A high level of linguistic aggression inherent to the segment of vocabulary is observed.
PrintDisplayed: 29. 11. 2022 15:18