GREGOR, Jan and Elena TOMÁŠKOVÁ. Otraženije novych socialnych realij v mědiadiskurze: těma charassměnta (Reflections on new social reality in media discourse: theme of harassment). Auspicia. České Budějovice: VŠERS, 15., No 1, p. 62-69. ISSN 1214-4967. 2018.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Otraženije novych socialnych realij v mědiadiskurze: těma charassměnta
Name in Czech Odraz nových sociálních reálií v mediálním diskurzu: téma sexuálního obtěžování
Name (in English) Reflections on new social reality in media discourse: theme of harassment
Authors GREGOR, Jan and Elena TOMÁŠKOVÁ.
Edition Auspicia, České Budějovice, VŠERS, 2018, 1214-4967.
Other information
Original language Russian
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60201 General language studies
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Institute of Technology and Business in České Budějovice
Keywords (in Czech) Neologismus; mediální diskurz; emocionálně hodnotící slovní zásoba; sexuální obtěžování
Keywords in English neologism; mediadiscourse; emotional and evaluative vocabulary; harassment
Tags ERIH, RJZ
Changed by Changed by: Mgr. Eva Hynešová, učo 23116. Changed: 2/7/2018 11:22.
Abstract
V staťje rassmatrivajetsja gruppa lexem, pojavivšichsja v rossijskom mědiadiskurze v svjazi s problěmatikoj charassmenta, kotoraja stala populjarnoj poslě skandaĺnych sobytij 2017 goda v SŠA. V 2017-2018 godach těma sexuaľnych presledovanij i gendernogo něravěnstva aktualizirovalaś i v ruskojazyčnych SMI. V gruppu vchodjat kak slova, upotrebljavšijesja v ruskom jazyke ranněje, no v opreděljonnoj uzkoj sfěre (slovo charassment otnosiloś k juridičeskim terminam i ne bylo izvěstno širokoj auditorii), tak i lexičeskije novoobrazovanija, pojavivšijesja v kačestvě reakcii jazyka na novyje realii. K takim neologizmam otnosjatsja lexemy Vajnštajngeit, domogant, mituška, mitušnyj. Obraščajetsja vnimanije na to, čto boľšinstvo novych lexem javljajetsja slovami-gibridami, sozdannymi s ustanovkoj na jazykovuju igru. Na osnově analyza dělajetsja vyvod o tom, čto dannaja lexičeskaja gruppa otnositsja k emocionaľno-ozenočnoj lexike i imějet negativnuju expressiju. Emocionaľnaja okrašennosť možet sozdavaťsja sredstvami děrivacii, a takže obuslavlivaťsja nominativnymi svojstvami slova. Negativnaja expressija slov issledujemoj lexičeskoj gruppy govorit o preobladajuščej v rossijskom mědiadiskurze v nastojaščeje vremja tendencii otricateľnogo ocenivanija problematiky i dviženija Mi Tu. Vyskazyvajetsja predpoloženije o tom, čto širokaja diskusija na těmu charassmenta svidětěĺstvujet ob izměněnijach v rossijskom obščestvennom soznanii.
Abstract (in Czech)
Článek zkoumá skupinu lexémů, která se objevila v ruském mediálním diskurzu na základě problematiky sexuálního obtěžování, která se stala populární po skandálních událostech 2017 roku ve Spojených státech. V letech 2017-2018 se téma sexuálního obtěžování a genderové nerovnosti aktualizovala i v ruskojazyčných sdělovacích prostředcích. Do této skupiny patří jak slova, která se v ruském jazyce používala dříve, ale v určité úzké oblasti (slovo sexuální obtěžování se uvádělo jako právnický termín a nebylo známo široké veřejnosti), tak i nové lexikální výrazy, které se objevily jako reakce jazyka na novou realitu. Mezi takové neologizmy patří lexémy Вайнштейнгейт, домогант, митушка, митушный. Pozornost je věnována skutečnosti, že většina nových lexémů jsou slova-hybridy, která jsou vytvořena prostřednictvím jazykové hry. Na základě analýzy se dělá závěr, že tato lexikální skupina patří k emocionálně hodnotící slovní zásobě a má negativní význam. Emocionální zabarvení může být vytvořeno odvozením a může být také podmíněno nominativními vlastnostmi slova. Negativní zabarvení slov této lexikální skupiny svědčí o převládajícím v současné době trendu v ruském mediálním diskurzu negativně hodnotit problematiku sexuálního obtěžování a hnutí Me Too. Vyjadřuje se názor, že široká diskuze na téma sexuálního obtěžování svědčí o změnách v ruském veřejném povědomí.
Abstract (in English)
The paper deals with a group of lexemes that appeared in the Russian media discourse in connection with the problems of harassment, which became popular after the scandalous events of 2017 in the USA. In 2017– 2018, the topic of sexual harassment and gender inequality was also updated in Russian-language media. The group includes words that were used in Russian before, but in a certain narrow sphere (the word harassment in Russian referred to legal terms and was not known to a wide audience), as well as lexical neologisms that appeared as a reaction to new realities. Such neologisms include lexemes Вайнштейнгейт, домогант, митушка, митушный. Attention is paid to the fact that most new lexemes are the words-hybrids created with the installation of a language game. On the basis of the analysis, the conclusion is drawn that this lexical group belongs to the emotional-evaluative vocabulary and has a negative expression. Emotional coloring can be created by derivation means, and also be conditioned by the word’s nominative properties. Negative expression of the lexical group indicates a trend of negative evaluation of the harassment problems and the movement of Me Too, which prevails in the Russian mediadiscourse. It is suggested that a broad discussion on the harassment theme indicates changes in the Russian public consciousness
PrintDisplayed: 28/3/2024 14:41