VOKOUN, Marek. VLIV ORGANIZAČNÍCH INOVACÍ NA EFEKTIVNOST FIREM V LETECH 2004 AŽ 2010. AUSPICIA: Recenzovaný vědecký časopis pro otázky společenských a humanitních věd. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, Ročník XIV, číslo 1, s. 11-21. ISSN 2464-7217. 2017.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název VLIV ORGANIZAČNÍCH INOVACÍ NA EFEKTIVNOST FIREM V LETECH 2004 AŽ 2010
Název anglicky INFLUENCE OF ORGANIZATIONAL INNOVATIONS ON COMPANY EFFECTIVENESS IN 2004–2010
Autoři VOKOUN, Marek.
Vydání AUSPICIA: Recenzovaný vědecký časopis pro otázky společenských a humanitních věd, České Budějovice, Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2017, 2464-7217.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Klíčová slova česky organizační inovace; Česká republika; 2004–2010; vědeckovýzkumné aktivity
Klíčová slova anglicky organizational innovation; Czech Republic; 2004–2010; scientific and research activity
Štítky BAK, BAK_r, BAK_z, BAP, DIS, DPL_r, ERIH, KEM2, MOP_a, PIS, RIV17, RZI, S_BSE, ZPB
Změnil Změnila: Mgr. Eva Hynešová, učo 23116. Změněno: 17. 4. 2018 13:46.
Anotace
Tento příspěvek se zaměřuje na organizační inovace firem v období let 2004–2010. Na vzorku dat Českého statistického úřadu odhadujeme pomocí regrese vliv organizačních inovací na výdaje na vědeckovýzkumné aktivity na zaměstnance, tržby z inovované produkce na zaměstnance a na produktivitu práce. Nelze jednoznačně tvrdit, že organizační inovace přispívají k vyšší inovační intenzitě nebo vyšší produktivitě práce. Analýza inovátorů potvrdila pozitivní vliv projektů zaměřených na navázání externí spolupráce a změnu organizace práce na vyšší výdaje na vědeckovýzkumné aktivity, které dále přispívají k vyššímu inovačnímu výstupu, a tím i k vyšší produktivitě práce. Zavedení nového systému znalostí vede k nižším výdajům na vědeckovýzkumné aktivity, avšak má dodatečný pozitivní vliv na tržby z inovované produkce, které podstatně pozitivně ovlivňují produktivitu práce inovátorů. Tento negativní vliv lze vysvětlit utlumením aktivit firmy při přechodu na nový informační systém a orientaci pouze na inovovanou produkci, tj. zachycení zisků ze zboží a služeb s nejvyšší přidanou hodnotou.
Anotace anglicky
This paper focuses on organizational innovations of enterprises in 2004–2010. Based on the data sample of the Czech Statistical Office, we estimate by regression the influence of organizational innovations on scientific and research expenses on employees, sales from innovation production on employees and work productivity. It is not possible to state unambiguously that organizational innovations contribute to higher innovation intensity or higher work productivity. The analysis of innovators confirmed the positive influence of projects focusing on starting external cooperation and the change of work organization on higher expenses on scientific and research activities. These expenses can also contribute to a higher innovation output which then contributes to higher work productivity. Introducing a new knowledge system leads to lower expenses on scientific and research activities, however, it has an additional positive influence on sales from innovation production that significantly influence the innovation work productivity. This negative influence can be explained by reducing the enterprise activity during the transition to new information system and focusing only on innovation production, meaning rendering the profits from goods and services with the highest value added.
VytisknoutZobrazeno: 29. 3. 2024 09:43