VOKOUN, Marek a František STELLNER. MOBILITA PRACOVNÍ SÍLY V BAVORSKU A JIHOČESKÉM KRAJI – PŘÍPADOVÁ STUDIE. AUSPICIA: Recenzovaný vědecký časopis pro otázky společenských a humanitních věd. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, Ročník XIV, číslo 1, s. 149-156. ISSN 2464-7217. 2017.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název MOBILITA PRACOVNÍ SÍLY V BAVORSKU A JIHOČESKÉM KRAJI – PŘÍPADOVÁ STUDIE
Název anglicky MOBILITY OF WORKFORCE IN BAVARIA AND SOUTH BOHEMIAN REGION – CASE STUDY
Autoři VOKOUN, Marek a František STELLNER.
Vydání AUSPICIA: Recenzovaný vědecký časopis pro otázky společenských a humanitních věd, České Budějovice, Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2017, 2464-7217.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Klíčová slova česky faktory mobility; Jihočeský kraj; Svobodný stát Bavorsko
Klíčová slova anglicky mobility factors; South Bohemian Region; Bavaria
Štítky BAK, BAK_r, BAK_z, BAP, DIS, DPL_r, ERIH, HPR, KEM2, MOP, MOP_a, MOP_z, PIS, RIV17, RZI, SBP, S_BSE, ZPB
Změnil Změnila: Mgr. Eva Hynešová, učo 23116. Změněno: 17. 4. 2018 16:22.
Anotace
Tato studie zkoumá a hodnotí faktory mobility, zaměřuje se na srovnání obou regionů. Data byla získána dotazníkovým šetřením. Hlavní metodou bylo testování hypotéz o podobnosti rozdělení v četnostech odpovědí. Analýza faktorů mobility odhalila podobnosti i rozdílnosti v motivacích respondentů. Ochota dojíždět se v obou regionech statisticky neliší. Omezená mobilita je tradičně spojována s nezaměstnaností. Mezi hlavní faktory, které mobilitu omezují, patří dopravní infrastruktura a drahé bydlení. U českých respondentů mobilitu naopak podporuje fakt, že si nejsou schopni nalézt pracovní místo v okrese. Mnoho německých studentů nemá představu o podnikání v zahraničí. Čeští studenti jsou lépe informovaní o práci v zahraničí, protože mají motivaci získat za hranicemi vyšší plat. Tato práce u studentů nenašla statisticky významný vliv tradičních faktorů, jako jsou rodinné vazby nebo zdravotní stav.
Anotace anglicky
This study examines and assesses mobility factors and focuses on comparing both regions. The data was gathered by means of a questionnaire survey. The primary method was testing hypotheses about the similarity of distribution in the number of answers. Analyzing mobility factors revealed similarities as well as differences in motivations of respondents. The willingness to commute to work in both regions is statistically not different. Limited mobility is traditionally connected to unemployment. Transport infrastructure and expensive housing are amongst the primary factors that limit mobility. The mobility of Czech respondents is promoted by the fact that they are unable to find suitable workplace in their region. Czech students are better informed about working abroad because they are motivated by higher wages abroad. This study did not find any statistically significant influence of traditional factors such as family or health on the students.
VytisknoutZobrazeno: 29. 3. 2024 10:53