VOCHOZKA, Marek and Anna MAROUŠKOVÁ. Assessment of shockwave pretreatment in biomass processing. Energy Sources, Part A: Recovery, Utilization, and Environmental Effects. USA: TAYLOR & FRANCIS INC, vol. 39, No 11, p. 1195-1197. ISSN 1556-7230. doi:10.1080/15567036.2017.1302522. 2017.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Assessment of shockwave pretreatment in biomass processing
Name in Czech Hodnocení předběžné úpravy rázové vlny při zpracování biomasy
Authors VOCHOZKA, Marek (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Anna MAROUŠKOVÁ (268 Georgia, belonging to the institution).
Edition Energy Sources, Part A: Recovery, Utilization, and Environmental Effects, USA, TAYLOR & FRANCIS INC, 2017, 1556-7230.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 10302 Condensed matter physics
Country of publisher United States of America
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/75081431:_____/17:00001122
Organization unit Institute of Technology and Business in České Budějovice
Doi http://dx.doi.org/10.1080/15567036.2017.1302522
UT WoS 000407841500020
Keywords (in Czech) Komercializace; vývoj; přenos technologií; reengineering; oceňování
Keywords in English Commercialization; development; technology transfer; reengineering; valuation
Tags FIP_1, IF, RIV17, WOS
Changed by Changed by: Mgr. Eva Hynešová, učo 23116. Changed: 12/3/2018 15:27.
Abstract
Shockwave pretreatment is an emerging method of biomass intracellular disintegration that is currently the subject of intensifying research. Shockwave refers to the rapid spreading of pressure waves in a liquid environment. The current state of knowledge suggests that the best technology to make use of this phenomenon is wire explosion. This technology is based on releasing high-voltage discharge through a wire that is located between terminals embedded in a water-filled pressure vessel. The discharge sublimates the wire by converting its surface and surrounding water into plasma. This process is momentarily accompanied by ultrasound, ultraviolet radiation, heat, and the release of free radical particles. As the plasma rapidly expands in the immediate surroundings of the sublimated wire, the shockwaves omnidirectionally spread and then interfere with the walls of the vessel. More ways to generate shockwaves and numerous apparatus designs are being developed worldwide. It has repeatedly been proven that the passing of the shockwave through biomass is applicable in oil extraction, biowaste treatment, production of special foods, etc. It is concluded that miniaturization, adaptation to the parameters of the public power grid, and transition to continuous technology are mandatory for commercialization and the transfer of technology to other sectors.
Abstract (in Czech)
Předběžné zpracování Shockwave je nově se rozvíjející metodou intracelulární dezintegrace biomasy, která je v současné době předmětem intenzivnějšího výzkumu. Šoková vlna se týká rychlého šíření tlakových vln v kapalném prostředí. Současný stav znalostí naznačuje, že nejlepší technologií k využití tohoto jevu je exploze drátů. Tato technologie je založena na uvolnění vysokonapěťového výboje přes vodič, který je umístěn mezi svorkami zapuštěnými do tlakové nádoby naplněné vodou. Výboj sublimuje vodič převedením jeho povrchu a okolní vody na plazmu. Tento proces je na krátkou dobu doprovázen ultrazvukem, ultrafialovým zářením, teplem a uvolněním částic volných radikálů. Jak se plazma rychle rozšiřuje v bezprostředním okolí sublimovaného drátu, rázové vlny se všesměrově šíří a zasahují do stěn nádoby. Další způsoby generování nárazových vln a četných konstrukcí přístrojů se vyvíjejí po celém světě. Opakovaně bylo prokázáno, že procházení rázové vlny pomocí biomasy je použitelné při těžbě ropy, při zpracování biologických odpadů, při výrobě speciálních potravin apod. Závěrem je, že miniaturizace, přizpůsobení parametrům veřejné rozvodné sítě a přechod na nepřetržitou technologii jsou povinné pro komercializaci a přenos technologií do jiných odvětví.
PrintDisplayed: 29/3/2024 14:57