VOKOUN, Marek. MINIMÁLNÍ MZDA A MÍRY NEZAMĚSTNANOSTI V ČESKÉ REPUBLICE V LETECH 1998 AŽ 2013. Mladá veda (Young Science). Prešov, Slovensko: Vydavateľstvo UNIVERSUM, Roč. piaty, číslo 3, s. 139-145. ISSN 1339-3189. 2017.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název MINIMÁLNÍ MZDA A MÍRY NEZAMĚSTNANOSTI V ČESKÉ REPUBLICE V LETECH 1998 AŽ 2013
Název anglicky MINIMUM WAGE AND UNEMPLOYMENT RATES IN THE CZECH REPUBLIC BETWEEN 1998 AND 2013
Autoři VOKOUN, Marek.
Vydání Mladá veda (Young Science), Prešov, Slovensko, Vydavateľstvo UNIVERSUM, 2017, 1339-3189.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Klíčová slova česky minimální mzda; ohrožené skupiny; nezaměstnanost; mzdy
Klíčová slova anglicky minimum wage; groups at risk; unemployment; wages
Štítky BAK, BAK_r, BAK_z, BAP, DIS, DPL_r, ERIH, KEM7, MOP_a, RIV17, S_BSE, ZPB
Změnil Změnila: Mgr. Eva Hynešová, učo 23116. Změněno: 18. 4. 2018 07:31.
Anotace
Příspěvek se zabývá institucí minimální mzdy a jejím dopadem na trh práce. Cílem je vyhodnotit předešlý vývoj minimální mzdy v období mezi roky 1998-2013 a také jeho vliv na míru nezaměstnanosti v České republice. Analýza časových řad je zaměřená na statistickou významnost dlouhodobých a krátkodobých vztahů mezi různými ukazateli minimální mzdy a několika ukazateli míry nezaměstnanosti. Ekonomický vývoj České republiky se vyznačoval vysokou mírou zahraničních přímých investicí, nových technologií a nově zavedenými tržními inovacemi. Strukturální a jiné typy nezaměstnanosti se vyskytovaly a instituce minimální mzdy byla zavedena, aby nezaměstnané motivovala k tomu, aby si našli práci. Nálezy naznačují, že v průměru minimální mzda pracovnímu trhu nepomohla, spíše mu uškodila. Podrobně byl zjištěn negativní vztah mezi mírou dlouhodobě nezaměstnaných a poměrem minimální mzdy k nejnižší decilové mzdě. Během zkoumané doby se míra nezaměstnanosti žen a dlouhodobě nezaměstnaných mužů a žen výrazně zvýšila za každý procentní bod zvýšení poměru mezi minimální a decilovou mzdou.
Anotace anglicky
The article deals with the institute of the minimum wage and its impact on the labour market. The goal is to assess past developments of the minimum wage in the period 1998 – 2013 and their effect on unemployment rates in the Czech Republic. The time series analysis is aimed at the statistical significance of the long term and short term relationships between the various indicators of minimum wage and several indicators of unemployment rate. The economic development in the Czech Republic was characterized by a high inflow of foreign direct investment, new technologies and the introduction of new to the Czech market innovations. Structural and other types of unemployment was present and the institute of minimum wage was introduced to motivate people to find a job. The findings suggest that on average the minimum wage was not helping but also not harming the labour market. In detail the negative relationship was found between the rate of long term unemployed people and the ratio of the minimum wage to lowest decile wage. Over the examined period, for every percentage point increase in the ratio of the minimum wage to the decile wage, the rate of unemployment amongst women and long-term unemployed men and women increased substantially.
VytisknoutZobrazeno: 29. 3. 2024 12:28