J 2016

TARIFF REGIMES IN LATIN AMERICA: PRIVILEGES AND THE HISTORICALEXPERIENCE OF CHILE AND PERU

ŠÁREK, Martin, Marek VOKOUN and Lourdes Daza ARAMAYO

Basic information

Original name

TARIFF REGIMES IN LATIN AMERICA: PRIVILEGES AND THE HISTORICALEXPERIENCE OF CHILE AND PERU

Name in Czech

Celní režimy v Latinské Americe: Role privilegií a historická zkušenost Chile a Peru

Authors

ŠÁREK, Martin (203 Czech Republic), Marek VOKOUN (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Lourdes Daza ARAMAYO (862 Bolivarian Republic of Venezuela)

Edition

Acta academica karviniensia, Slezská univerzita v Opavě, 2016, 1212-415X

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50200 5.2 Economics and Business

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/75081431:_____/16:00000911

Organization unit

Institute of Technology and Business in České Budějovice

Keywords (in Czech)

Kaskádová tarifní struktura; Chile; otevřená obchodní politika; Peru; jednotná tarifní struktura

Keywords in English

Cascading tariff structure; Chile; Open trade policy; Peru; Uniform tariff structure

Tags

ERIH, KEM7, RIV16
Změněno: 14/2/2017 15:04, Hana Dlouhá

Abstract

ORIG CZ

V originále

This paper focuses on the effects of the consistently enforced liberal policies in Chile of the last 40 years in comparison to the inconsistent policies of the Peruvian government during the same period. Tariff policy can be used as a representative indicator of the liberal/protective economic approach given how important openness is to trade in the long term development of small economies. The first section explains tariff and tariff policy. The second details the historical development of tariff policies in Chile and Peru and the third part contains a comparison of their current tariff structures. Both countries started at a similar point in the 1970s, both utilize comparable natural resources and have a similar GDP ratio. However, only Chile has become one of the most developed economies in the region while Peru, although progressing rapidly in the last decade, is still lagging 10 years behind due to inconsistent policies applied during the '70s and '80s. By turning to neoliberalism in the '90s, Peru laid the foundation for their current strong economic development and is now, in some ways, even more open than Chile with a few exceptions in the textile, coffee and beef industries to which Peru applies high tariff rates to protect the jobs these industries provide.

In Czech

Tento článek se zaměřuje na účinky konzistentně vymáhané liberální politiky v Chile v posledních 40 letech ve srovnání s nekonzistentní politikou peruánské vlády během stejného období. Celní politika může být použita jako reprezentativní indikátor liberálního/ochranného ekonomického přístupu který určuje jak je důležítá otevřenost trhu v douhodobém rozvoji malých ekonomik. První část vysvětluje tarify a tarifní politiky. Druhá část se zabývá historickým vývojem tarifní politiky v Chile a Peru. Třetí část je věnována porovnání současné tarifní struktury. Obě země začaly v podobném bodě v roce 1970, obě země využívají srovnatelné přírodní zdroje, taktéž mají podobný poměr HDP. Avšak pouze Chile má jedu z nejrozvinutějších ekonomik v regionu, zatímco Peru, ačkoli rychle pokračuje v posledním desetiletí, stále zaostává o 10 let v důsledku nekonzistentní politiky, kterou uplatňovala v průběhu 70. a 80. let. Otočením neoliberalismu v 90. letech, byl položen v Peru základ pro jejich současný silný ekonomický rozvoj a nyní je v některých ohledech otevřenější než Chile s několika výjimkami: textilním, kávovým a hovězím odvětví, ve kterém Peru platí vysoké tarifní sazby k ochraně pracovních míst.
Displayed: 7/1/2025 19:44