D
2016
The Internet communication vocabulary as a mirror of postmaydan confrontation
TOMÁŠKOVÁ, Elena
Základní údaje
Originální název
The Internet communication vocabulary as a mirror of postmaydan confrontation
Název česky
Slovní zásoba v internetových diskusích jak zrcadlo pomajdanovské konfrontace
Autoři
TOMÁŠKOVÁ, Elena (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Hradec Králové, MMK 2016: Mezinárodní Masarykova konference pro doktorandy a mladé vědecké pracovníky, od s. 1269-1273, 5 s. 2016
Další údaje
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
60200 6.2 Languages and Literature
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Kód RIV
RIV/75081431:_____/16:00000897
Organizační jednotka
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Klíčová slova česky
neologismy; pomajdanovská konfrontace; internetová komunikace; hovorový jazyk; jazyková agresivita
Klíčová slova anglicky
Neologisms; postmaydan confrontation; Internet communication; colloquial language; the language aggression
V originále
The paper investigates the complex of neologisms that have arisen in the colloquial Russian language after the Ukraine Revolution of dignity and military conflict in the Donbas (2014– 2016 years). As a result of the confrontation that arose in the society, a whole array of new lexical units was formed in the language (mostly spoken). Such neologisms have gained a written fixation through Internet discourse. The paper traces the path of this fixation of neologisms in the language: from the comments, posts on social networks and blogs, new tokens through newspaper’ columns fall in the official language of the mass media. The object of the study was not only separate words, but also phraseological units. Generalization and systematization of lexical material suggest a fairly high level of linguistic aggression inherent in this kind of vocabulary.
Česky
Článek zkoumá řadu neologismů, které vznikly v hovorovém ruském jazyce po ukrajinské Revoluci Důstojnosti a válečném konfliktu na Donbasu (2014-2016). V důsledku této konfrontace ve společnosti vznikla celá řada nových slovních spojení, která se objevila v jazyce (především v jeho hovorové formě). Tyto neologismy se objevují v písemné podobě především v internetových diskusích. Článek zkoumá způsob fixace těchto neologismů v jazyce: v komentářích, příspěvcích na sociálních sítích a blozích. Nová slovní spojení pronikají do oficiálního jazyka prostřednictvím novinových článků do všech médií. Objektem zkoumání této studie nejsou pouze jednotlivé lexémy, ale také frazeologická slovní spojení. Generalizace a systematizace slovních spojení vykazuje vysokou úroveň jazykové agresivity, která je typická pro tento druh slovní zásoby.
Zobrazeno: 16. 11. 2024 21:14