D 2016

Comparison of Czech and German Information Systems Used for Exploration of Geological Situation in Civil Engineering Practice

ČEJKA, Jiří, Rudolf KAMPF, Ladislav BARTUŠKA, František NĚMEC, Ján LIŽBETIN et. al.

Basic information

Original name

Comparison of Czech and German Information Systems Used for Exploration of Geological Situation in Civil Engineering Practice

Name in Czech

Teoretické kritéria hodnocení provozní výkonnosti terminálů intermodální přepravy

Authors

ČEJKA, Jiří (203 Czech Republic, belonging to the institution), Rudolf KAMPF (203 Czech Republic, belonging to the institution), Ladislav BARTUŠKA (203 Czech Republic, belonging to the institution), František NĚMEC (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Ján LIŽBETIN (703 Slovakia, belonging to the institution)

Edition

Neuveden, Procedia Engineering, p. 414-421, 8 pp. 2016

Publisher

Elsevier Ltd.

Other information

Language

English

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

10201 Computer sciences, information science, bioinformatics

Country of publisher

Netherlands

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

electronic version available online

RIV identification code

RIV/75081431:_____/16:00000866

Organization unit

Institute of Technology and Business in České Budějovice

ISSN

Keywords (in Czech)

CGS; BGR; informační systémy; vrtné průzkumy; mapové servery

Keywords in English

CGS; BGR; information systems; borehole explorations; map server

Tags

Změněno: 22/12/2016 08:46, Hana Dlouhá

Abstract

V originále

The main aim of publication is to compare the information systems of the institutes of Czech Geological Survey and German Federal Institute for Geosciences and Natural Resources from a point of view of information which is needed for civil engineering purposes. The information systems are a base of the modern society. Thanks to them we are able to apply older exploratory works in order to evaluate currently solved projects. An information system becomes a strategic tool to evaluate exploratory works but also for land-use planning. The Czech Geological Survey information systems consists of the database of Borehole Explorations, the Final Reports Archives and the Inventory of Landslides. These three databases are fundamental for civil engineering purposes. The German Federal Institute for Geosciences and Natural Resources information system contains similar databases. It deals with the database of boreholes and the archives of scientific reports and publications. An Inventory of landslides is not available in the German Geological Survey information system even if these questions are discussed within Geohazards. As for the basic map documents which are available online, both the institutes include a geological map, a map of soils, a geophysical map and a map of underground waters or a hydrogeological map and a map of sources or raw materials information system. On the top of that, there is an engineering geological map available in Germany. (C) 2016 Published by Elsevier Ltd.

In Czech

Hlavním cílem publikace je porovnat informační systémy ústavů České geologické služby a Německého spolkového ústavu pro geologické vědy a přírodní zdrojě z hlediska informací, které jsou potřebné pro účely stavebnictví. Informační systémy jsou základem moderní společnosti. Díky nim jsme schopni aplikovat starší průzkumné práce s cílem vyhodnotit aktuálně řešené projekty. Informační systém se stává strategickým nástrojem pro vyhodnocení průzkumných prací, ale i pro územní plánování. Informační systémy České geologické služby se skládá z databáze vrtních průzkumů, závěrečných zpráv archivu a inventářů sesuvy půdy. Tyto tři databáze jsou zásadní pro účely stavebnictví. Informační systém Německého spolkového ústavu pro geologické vědy a přírodní zdroje obsahuje podobné databázi. Zabývá se s databází vrtů a archivu vědeckých zpráv a publikací. Inventarizace sesuvů není k dispozici v německém informačním systému geologického průzkumu, i když jsou tyto otázky diskutovány.