D
2015
GIS Based Methodology for the Geotechnical Evaluation of Landslide Areas
SITÁNYIOVÁ, Dana, Terezie VONDRÁČKOVÁ, Ondrej STOPKA, Markéta MYSLIVEČKOVÁ, Juraj MUZIK et. al.
Základní údaje
Originální název
GIS Based Methodology for the Geotechnical Evaluation of Landslide Areas
Název česky
Použití GIS metód pro geotechnické hodnocení sesuvných lokalit
Autoři
SITÁNYIOVÁ, Dana (703 Slovensko), Terezie VONDRÁČKOVÁ (203 Česká republika, domácí),
Ondrej STOPKA (703 Slovensko, domácí), Markéta MYSLIVEČKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Juraj MUZIK (703 Slovensko)
Vydání
Amsterdam, Procedia Earth and Planetary Science, vol. 15 : The World Multidisciplinary Earth Sciences Symposium, WMESS 2015, od s. 389-394, 6 s. 2015
Další údaje
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
elektronická verze "online"
Kód RIV
RIV/75081431:_____/15:00000604
Organizační jednotka
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Klíčová slova česky
GIS nástroje; analýza dat; hydrogeologický průzkum; příprava modelu
Klíčová slova anglicky
GIS tools; data analysis; hydrogeological survey; model preparation
V originále
Nowadays, information about possible land use and the future stability of soil is highly demanded by contractors or insurance companies. GIS based applications offer quick survey, evaluation and prognosis. Real conditions for construction and other activity is require further study, but it is a quick and useful solution to help in the decision-making process. The article is dedicated to the problems of landslides, as risk factors in urban areas. The benefits of GIS application for methods of geotechnical survey and monitoring are summarized. It focuses on the following aspects: data obtaining and processing, stability analysis and its results and final data presentation and visualization. The article proves that GIS can be used even in complicated conditions of landslide areas.
Česky
V současné době jsou informace o možném využití území s ohledem na jejich stabilitu (odolnost vůči sesuvům) jsou velmi žádané investoři nebo pojišťovacíma společnostmi. Aplikace založené na GIS nabízejí rychlý přehled, vyhodnocení a prognózu těchto jevů. Pro skutečné podmínky pro výstavbu a jiné činnosti, je nezbytné provést další studie, ale je to rychlé a užitečné řešení, které pomáhá v rozhodovacím procesu. Tento článek je věnován problematice sesuvy půdy, jako rizikovému faktoru v obydlených oblastech. Přínosy GIS aplikace pro metody geotechnického průzkumu a monitoringu jsou také prezentovány. Článek je zaměřen na následující aspekty: Údaje o získávání a zpracování dat, analýzy stability a její výsledky a závěrečná prezentace a vizualizace dat. Tento článek ukazuje, že GIS může být úspěšně použit i ve složitých podmínkách sesuvných lokalit.
Zobrazeno: 21. 12. 2024 11:41