ZEMAN, Robert, Marek VOCHOZKA, Evgenia ZAMBRZHITSKIA, Natalia IVANOVA, Romana PÍCHOVÁ, Markéta POPÍLKOVÁ and Kristina KABOURKOVÁ. Upravlenčenskij učet (Managerial accounting). 1. vyd. Magnitogorsk: Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, Nosov Magnitogorsk state technical university, 2015. 223 pp. ISBN 978-5-9967-0634-1.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Upravlenčenskij učet
Name in Czech Manažerské účetnictví
Name (in English) Managerial accounting
Authors ZEMAN, Robert, Marek VOCHOZKA, Evgenia ZAMBRZHITSKIA, Natalia IVANOVA, Romana PÍCHOVÁ, Markéta POPÍLKOVÁ and Kristina KABOURKOVÁ.
Edition 1. vyd. Magnitogorsk, 223 pp. 2015.
Publisher Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, Nosov Magnitogorsk state technical university
Other information
Original language Russian
Type of outcome Textbook
Field of Study 50200 5.2 Economics and Business
Country of publisher Russian Federation
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Institute of Technology and Business in České Budějovice
ISBN 978-5-9967-0634-1
Keywords (in Czech) manažerské účetnictví; náklady; rozpočty; bod zvratu
Keywords in English managerial accounting; costs; budgets; break even point
Tags KEM3, KEM6
Changed by Changed by: Mgr. Václav Karas, učo 10752. Changed: 10. 6. 2015 11:58.
Abstract
Učebnik dlja vyzov češskich i rossijskich avtorov posvjaščon osnovam upravlenčeskogo učota i jego funkcijam. Daleje v učebnike udeljaetsja vnimanije teme raschodov i ich klassifikacii, vključaja podrobnyje schemy i tablicy, a takže obščim principam rasčota raschodov na proizvodstvo. V Glave 4 razbirajetsja sostavlenije bjudžetov v sisteme upravlenčeskogo učota, opredeljajutsja ponjatije «bjudžeta», celi i fazy ego sostavlenija, opisyvaetsja kontrol’ za vypolnenijem bjudžeta, izobražajitsja podchody pri sostavlenii bjudžetov na proizvodstvennom predprijatii, vključaja primery. V Glave 5, napisannoj rossijskoj kollegoj, analizirujetsja točka bezubytočnosti.
Abstract (in Czech)
Vysokoškolská učebnice českých a ruských autorů pojednává o základech manažerského účetnictví a o jeho funkcích. V učebnici jsou dále rozvedeny náklady a jejich klasifikace včetně podrobných schémat a tabulek a obecné principy výpočtů nákladů na výrobu. Kapitola 4 pojednává o rozpočetnictví v systému manažerského účetnictví, definuje rozpočet a cíle rozpočtování , fáze rozpočtu a kontrolu plnění rozpočtu, zobrazuje postupy sestavování rozpočtů ve výrobním podniku včetně příkladů. Kapitola 5 psaná ruskou kolegyní pojednává o analýze bodu zvratu.
Abstract (in English)
The college textbook written by Czech and Russian authors covers the basics of managerial accounting and its functions. The textbook further elaborates on costs and their classification, including detailed charts and tables and general principles of the calculation of production costs. Chapter 4 deals with budgeting in the system of managerial accounting, it defines budget and the goals of budgeting, budget phases and the control of budget implementation, and it shows the procedures for drawing up a budget in a manufacturing enterprise,
PrintDisplayed: 25. 1. 2022 00:31