- 1.Hlavní navigační prvky v is.vstecb.czZákladní navigační prvky v IS VŠTE popisuje následující obrázek.
1Levý panel.
2Dlaždice.
3Vyhledávání.
4Pravý panel (Život na VŠTE).
5Horní panel.
6Oznamovací panel.
- Levý panel
- Levý panel implicitně nabízí odkazy na relevantní aplikace pro daného uživatele. Levý panel je možné modifikovat a úplně jej přizpůsobit potřebám uživatele.
- Dlaždice
- Zobrazení dlaždic na titulní straně se řídí rolí uživatele v systému a dále explicitně přidělenými právy. Dochází tak k automatickému přednastavení vhodných dlaždic pro každého uživatele. Je možné si nechat zobrazit více dlaždic pomocí tlačítka „Více aplikací“ a toto nastavení uzamknout pomocí zámku v téže části obrazovky. Pokud uživatel potřebuje mít po ruce konkrétní odkaz na aplikaci, může si jej vždy přidat do menu v levém panelu.
- Vyhledávání
- Vyhledávání je dostupné na titulní straně a pak také na každé další stránce v pravém horním rohu (v horním menu pod ikonou lupy).
- Pravý panel
- Pravý panel, resp. příspěvky, které se v pravém panelu zobrazují, si může uživatel přizpůsobit v nastavení aplikace Život na VŠTE pomocí ozubeného kolečka, které se zobrazí po najetí myši do oblasti nadpisu Život na VŠTE. Pravý panel agreguje nejdůležitější informace z fakulty/VŠTE a dále upozorňuje na události, u kterých si uživatel zapnul sledování.
- Horní panel
- Horní panel se nachází na každé stránce a obsahuje odkaz na osobní stránku uživatele (kliknutí na jméno), odhlášení ze systému, volbu jazykové varianty systému, vyhledávání, menu pro rychlý přístup k položkám označeným hvězdičkou a ke sledovaným zdrojům, u kterých je něco dosud nepřečteného, rychlý odkaz na příspěvky ze Života na VŠTE či důležité nepřečtené zprávy z Vývěsky. Mezi položky s hvězdičkou se řadí příspěvky v Diskusních fórech či ohvězdičkované předměty. Upozornění e-mailem na změny sledovaných zdrojů, jako jsou například Diskusní fóra a Vývěsky, lze spravovat v aplikaci Události.
- Oznamovací panel
- Oznamovací panel se zobrazí, pouze pokud má uživatel nepřečtenou nějakou důležitou zprávu z Vývěsky, či používá Poštu v rozhraní IS VŠTE a má nějaký nepřečtený dopis.
- Patička
- Patička se nachází v dolní části stránky a obsahuje aktuální datum a čas (sudý a lichý týden po najetí myší na datum), dále nejdůležitější kontakty, odkaz na Nápovědu, Nastavení systému a Soukromí.
- 2.Jak si změním nastavený barevný motiv?Uživatelům IS VŠTE jsou k dispozici nejrůznější motivy, jejichž nabídka se neustále rozšiřuje. Změnit motiv je možné pomocí ozubeného kolečka v pravé horní části obrazovky na titulní straně a následným kliknutím na vybraný motiv v dolní části obrazovky.
1Ozubené kolečko pro výběr motivu.
- 3.Jak si přizpůsobím levý panel?Po najetí myši do oblasti „MOJE APLIKACE“ se vedle nápisu zobrazí ozubené kolečko, které po kliknutí na něj aktivuje režim editace levého panelu. Jednotlivé položky je možné jednoduše odstranit, editovat či přesunout použitím drag&drop. Do levého menu lze přidávat i odkazy vedoucí mimo IS VŠTE (tedy například na separátní stránky předmětu). Změny je nutné uložit kliknutím na tlačítko „Hotovo“. Pozor, tlačítko „Reset“ nabídku uvede do zcela původního stavu!
1Ozubené kolečko pro editaci levého menu.
2Volby pro editaci a smazání položky z menu.
3Volba pro přidání položky do levého menu.
4Tlačítko Hotovo pro uložení změn a tlačítko Reset pro navrácení do implicitního stavu (smaže veškeré změny!).
V editačním režimu je možné novou položku přidat buď kliknutím na ikonu plus (přidání) v dolní části menu, nebo kliknutím na kterýkoliv připínáček na stránce, což způsobí přidání aplikace do levého menu.
Editační režim levého panelu zpřístupní přidávání aplikací pomocí připínáčků. - 4.Navigace na mobilních zařízeníchIS VŠTE je optimalizován pro použití na mobilních zařízeních. Pro kompaktní zobrazení je levé menu ukryto pod ikonou v pravém horním rohu. Pravý panel se nachází pod nabídkami aplikací.
1Ikona menu s odkazy z levého panelu a dalšími volbami.
- 5.Vyhledávání v IS VŠTEVyhledávání se nachází na titulní straně uprostřed stránky a dále pak na každé jiné stránce v pravém horním rohu pod ikonou lupy. Umožňuje najít různé aplikace, dokumenty a informace uložené v ISu a ve vybraných externích zdrojích školy.
Vyhledávání má z pohledu uživatele několik režimů:
- Našeptávač
- Našeptávač se snaží uživateli usnadnit práci při vyhledávání v systému tím, že mu nabízí co nejvíce relevantní položky již v průběhu zadávání jeho dotazu.
Vyhledává primárně v těchto kategoriích:
- Aplikace
- Lidé
- Dokumenty
- Předměty
- Nápověda
- Ostatní
1 Odkaz na všechny výsledky z této kategorie.
2 Odkaz do Dokumentového serveru, zobrazí další formáty souboru.
3 Zpětná vazba správcům systému. Umožňuje uživateli vložit očekávanou položku, kterou vyhledávání nenašlo.
4 Přejde do režimu fulltextového vyhledávání se stránkovaným výpisem (stejně jako po kliknutí na lupu či stisknutí tlačítka Enter).
- Fulltextové vyhledávání
- Zobrazí uživateli stránkovaný výpis všech výsledků vyhledávání, který lze také omezit na určitou agendu.
- Specifické vyhledávání některých aplikací
- Některé agendy disponují vlastním vyhledáváním, které se může chovat jinak, než je popsáno v této nápovědě. Jedná se například o Prohlídku Katalogu předmětů, Úřadovnu, Publikace apod.
- 6.Vyhledávání nenašlo, co jsem hledal(a)Vyhledávání je vylepšováno také na základě podnětů uživatelů, které mohou vložit kliknutím na tlačítko „Nenašli jste, co jste hledali?“ za zobrazenými výsledky v Našeptávači či fulltextovém vyhledávání. Do pole pro popis očekávaného chování je vhodné problém popsat s uvedením příslušných odkazů na požadované výsledky. Před vložením záznamu je lepší si zkontrolovat, zda se taková informace v ISu eviduje. Často dochází například k záměnám obsahu systémů IS MU a inet.muni.cz či webových stránek fakulty. Seznam s podněty je pravidelně procházen vývojáři systému.
1Tlačítko pro reklamaci výsledků.
2Ukázka nedostatečného popisu očekávaného chování.
- 7.Základní tipy k vyhledáváníNásledující tipy mohou uživatelům usnadnit vyhledávání.
- základní dotaz – vyhledání všech slov
- Zadáte-li výraz ve tvaru psychologické experimenty, bude vyhledáván bez ohledu na velikost písmen. Chybějící diakritika ve slovech se
doplní a vyhledávány budou i další ohýbané tvary slov (ohýbání je modifikace tvarů slov, kterými se vyjadřují mluvnické kategorie jako např. rod,
číslo, pád, čas, osoba atd., u ohebných slov používáme skloňování a časování).
Tip
K zadanému výrazu Jarni semestr se vyhledá i výraz V semestru jarním.
- přesná fráze
- Zadáte-li výraz v uvozovkách „psychologické experimenty“, vyhledá se přesně zadaný výraz, ale již se nevyhledají dokumenty, ve kterých se
vyskytují tvary s použitím ohýbání slov a doplňování diakritiky.
Tip
I bez použití uvozovek se vyhledávají přednostně výsledky, kde jsou hledaná slova výrazu blízko u sebe.
Hledáme-li řetězec „icq2go“, vyhledají se dokumenty obsahující slova „icq“, „2“ a „go“ těsně za sebou, bez ohýbání a doplnění diakritiky.
Hledáme-li řetězec „karel čapek“, vyhledají se dokumenty obsahující přesně tento tvar, ale již ne např. tvar „karla čapka“. Uvozovky, které nejsou korektně uzavřené, se považují za interpunkci.
- fráze bez některého slova
- Zadáte-li výraz s minusem např. ve tvaru experimenty -psychologické, pak se do výsledku vyhledávání nezahrnou dokumenty
obsahující slovo ihned za minusem. Slovo za minusem se použije bez ohýbání a bez
doplňování diakritiky. Před minusem musí být mezera, nebo musí stát na začátku dotazu. Za minusem již žádná mezera být nesmí.
Pozor
Minus uvnitř slova (e-learning, Frýdek-Místek) však funguje jako vyhledávání přesné fráze s tím rozdílem, že se do výsledků doplňuje diakritika a zohledňuje se též ohýbání slov.
- řetězec s prefixem „+“
- Vložíte-li před hledaný výraz plus tak, aby mezi ním a slovem nebyla žádná mezera, vyhledají se dokumenty obsahující jen přesný výraz bez ohýbání
slov a doplnění diakritiky.
Tip
Hledáme-li výraz +ježka, vyhledají se dokumenty obsahující tvar „ježka“, ale již ne např. „ježek“, „ježkem“, „jezek“ atd.
- interpunkce
- Interpunkční znaménko rozděluje hledaný výraz na jednotlivá slova. Zadáte-li ve hledaném řetězci výraz bez mezer, který zároveň obsahuje
interpunkci, ve výsledku vyhledávání budou zahrnuty dokumenty, které obsahují všechna slova řetězce ihned za sebou. Vyhledávány budou i tvary slov
upravené ohýbáním a doplněním diakritiky.
Tip
Hledáme-li řetězec věda-výzkum, vyhledají se dokumenty obsahující tvary slova „věda“, za kterými ihned následují tvary slova „výzkum“, tedy např. „oddělení pro vědu, výzkum a vnější vztahy“.
- omezení výsledků na určitou agendu
- Pokud jste na hledaný výraz obdrželi příliš mnoho výsledků, zkuste omezit vyhledávání
pouze na určitou agendu. Možnost omezení najdete pod vyhledávácím políčkem fulltextového vyhledávání.
1 Omezení vyhledávání na vybranou agendu.
- 8.Pokročilé funkce vyhledáváníVyhledávání disponuje také některými pokročilými funkcemi:
- kalkulačka
- Vyhledávání můžete použít také jako kalkulačku.
Kromě standardních aritmetických operátorů podporuje kalkulačka tyto matematické funkce a operace:- sin() – sinus
- cos() – kosinus
- arctan() – arcus tangens
- ln() – přirozený logaritmus
- sqrt() – druhá odmocnina
- a^b – mocnění
- vyhledávání v podstromu
Vyhledávat lze také jen v určitém podstromu použitím výrazu strom:
TipZadaný výraz „strom:/el/1433/podzim2017/IA006/ sll“ bude hledat výraz „sll“ pouze v úrovni studijních materiálů předmětu IA006, v podzimu 2017.
- 9.Co jsou to vyhrazené znaky a jak je používat?
Následující znaky a slova mají vlastní význam. Pokud je váš dotaz obsahuje, je vhodné ho uzavřít do závorek nebo znakem „\“ zrušit význam následujícího speciálního znaku.
& | , - ; $ ! ? > * # : % _ ( ) [ ] { } \ @
AND OR ACCUM MINUS EXECUTE EXEC SQE SYN PT RT TT BT NT BTG NTG BTP NTP
- 10.Jak si mohu v IS VŠTE nastavit tmavý motiv vzhledu rozhraní?
Uživatelé si mohou tmavý motiv zapnout na titulní straně IS VŠTE ozubeným kolečkem vpravo nahoře a výběrem motivu "Tmavý (beta)".
1 Ozubené kolečko vyvolá nabídu s výběrem motivu.
2 Tmavý motiv v beta verzi lze zapnout jeho zvolením.
Tip: Plynulejší zobrazení tmavého motivu v prohlížečiPro nastavení plynulejších přechodů mezi stránkami je užitečné nastavit v prohlížeči vzhled webových stránek na tmavý. Potom nebude mezi přepínáním stránek problikávat při delším načítání bílá barva.
Které aplikace do tmavého motivu převedeny nejsou:
- Pošta – aplikace zůstává světlá i v tmavém motivu. V tuto chvíli neplánujeme tuto starší aplikaci plnohodnotně překlápět do tmavého motivu. Využití aplikace ve srovnání s jinými je malé, neboť řada uživatelů si čte poštu jinými prostředky (od přeposílání, vybírání pošty desktopovými/mobilními aplikacemi).
- Interaktivní osnovy – osnovy jako součást e-learningu jsou plně uživatelský obsah. Automatické přepnutí tohoto obsahu je problematické a bez kontroly autorem interaktivní osnovy je i velmi riskantní. Barevnost textů v osnově může mít určitý význam a posunutí odstínu barev, příp. jejich otočení na tmavou verzi, tento význam může významně změnit. Zároveň není možné přenést odpovědnost na autory a žádat po nich, aby zrevidovali všechny své osnovy a zkontrolovali, zda se při zobrazení v tmavém motivu nezměnil význam sdělení. Do budoucna jsou v plánu úpravy osnov, které by autorům přidaly více možností k řízení vizuální stránky dané osnovy.
- Grafy – například percentilový graf či jiné zatím neumíme generovat v tmavém vzhledu; zůstávají tedy ve světlém.
- Uživatelsky upravené příspěvky v diskuzi – Jakmile v IS VŠTE detekujeme uživatelské úpravy, které by potenciálně mohly způsobit nečitelnost, nepřevádíme je do černého designu.
- Odpovědníky – pro zajištění jednotného zobrazení testu pro všechny studenty je aplikace Odpovědníky ponechána ve světlém vzhledu. Všechny aplikace, které zobrazují zadání otázek z odpovědníků jsou také ponechány ve světlém zobrazení (prohlídka odpovědí Odpovědníku, Obtížnost, aj.).
- BOZP – aplikace BOZP obsahuje externí obsah, do kterého nemůžeme zasahovat.
- Uživatelsky upravené příspěvky na vývěsce – jakmile v IS VŠTE detekujeme uživatelské úpravy, které by potenciálně mohly způsobit nečitelnost, nepřevádíme je do černého designu.
Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na